Šárka bydlí se svým manželem a tříletým synem v Plzni. Diagnóza Hodgkinova lymfomu neboli nádorového onemocnění lymfatických tkání, kterou jí lékaři oznámili před dvěma lety, byla pro ni i celou rodinu velkým překvapením.

Pomohl jí šéf

„Jednoho dne jsem si nahmatala bouli na krku, blízko uzliny v nadklíčku. Při odpolední směně jsem ji ukázala svému šéfovi, primáři MUDr. Hrušákovi. Ihned jednal a urychleně mě odeslal na sonografii, kde mi podobných bouliček na krku našli asi patnáct," vypráví Šárka.

Příznaky, které mladá žena měla celý rok a půl od narození syna a u praktického lékaře jim nikdo nevěnoval pozornost, najednou dávaly smysl. Následné podrobnější vyšetření nakonec potvrdilo na padesát nádorových bouliček.

Když procházela náročnou léčbou, syn jí ostříhal vlasy.
Když procházela náročnou léčbou, syn jí ostříhal vlasy.
Autor: archiv paní Šárky

Přestože byla nemocná, začala pomáhat jiným

Že jsou pozitivní naladění a dobrý psychický stav při léčbě obrovským pomocníkem, díky své profesi Šárka dobře věděla. Jako osobní terapii si zvolila sdílení svého příběhu a začala psát blog. Pak si ale uvědomila, že tím, čím prochází ona, prochází i mnoho jiných. Proto založila v Plzni spolek Maminy s rakovinou, jehož hlavním cílem je pomáhat lidem se stejným osudem, mimo jiné i formou individuálních či společných setkávání.

Méně se stresujte a hledejte drobnosti

„Rakovina mění rodinám životy, už nikdy nebudou stejné jako před nemocí. S ní do života vstupuje pokora, nová úcta k životu i absolutním drobnostem, které tvoří odstíny v našem životě, vedou k radosti a navozují pocit štěstí. Přitom je tak jednoduché vnímat a prožívat je už v době, kdy máme to nejcennější- zdraví. Jen musíme chtít se méně stresovat a více na ty drobnosti zaměřovat. Toužit po nich, prožívat a cítit je.

Z toho vede potřeba si to uvědomit, dřív než vás život donutí vše přehodnotit. Těm, co už rakovina životy změnila, bych přála, aby si to nové nastavení a radost z nové šance udrželi co nejdéle,“ vzkazuje Šárka.

Šárka letos na jaře po ukončení léčby.
Šárka letos na jaře po ukončení léčby.
Autor: archiv paní Šárky

K problému se zdravím se často připojí i boj s financemi. Zajištění speciální stravy, časté dojíždění do nemocnice, doplatky léků a doplňků stravy plus s léčbou související výpadek příjmu zamávají s rodinným rozpočtem. Z tohoto důvodu paní Šárce pomáhají příspěvky dárců nadace Dobrý anděl. „Jak moc jsem za jejich pomoc vděčná, se nedá slovy ani popsat. Nejraději bych všechny Dobré anděly objala," dodává.

Chcete se stát Dobrým andělem i vy?

Je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat libovolnou částkou. Prostřednictvím svého Andělského účtu pak můžete sledovat, které konkrétní rodině jste pomohli. 

Fotogalerie
6 fotografií