První záchvat u chlapce proběhl v roce 2015, kdy po prodělání planých neštovic začal velmi intenzivně zvracet. Ve Fakultní nemocnici Nitra mu byla tehdy poprvé diagnostikována akutní pankreatitida. Ta byla způsobena zúžením vývodných cest a následným přetlakem ve slinivce břišní.

Unikátní zákrok v Motole

Po dvou letech se dostavil další záchvat, tentokrát s velmi těžkým průběhem! Slovenští lékaři však nedokázali chlapci pomoct, proto se chlapcova matka obrátila na doc. MUDr. Radana Keila, Ph.D. z Interní kliniky 2LF UK a FN Motol. „Po prostudování dokumentace jsem došel k názoru, že by stálo za to celou záležitost zrealizovat. Pacient přijel s rodiči a my jsme provedli složitý endoskopický výkon, při kterém se podařilo do slinivky zavést plastový drén, který předchází opakovaným záchvatům. Radost rodičů byla skutečně veliká, bylo to velmi dojemné,“ popsal Ivánkův zachránce docent Keil.

VIDEO: Podávejte se na příběh malého Ivánka Molnára.

Video
délka: 03:33.79

Pacientský příběh - Molnárovi FN Motol

Každé ráno jsme se budili s obavami, říká maminka

 „Ivánek je moc bystrý a šikovný kluk, je naplněním našeho životního snu. Pro rodiče není nic horšího, než když se každé ráno budí s tím, že neví, jestli synkovi nebude zase zle. Často plakal, bylo to velmi náročné na psychiku, jak pro nás, tak pro něj. Ve FN Motol se k nám ale všichni chovali velice vstřícně a empaticky, vždy nám odpověděli na všechny naše otázky. Jen těžko se dají najít slova, která by vyjádřila náš vděk, “ dodala maminka Andrea Molnárová.

Jak zákrok probíhá?

Lékaři chlapci provedli endoskopickou retrográdní cholangiopankreatografii s drenáží wirsungova vývodu. Pacientovi s diagnostikovaným zúžením vývodných cest slinivky je zavedena drenáž, která předchází vzniku zánětu a tedy i bolestivých záchvatů slinivky břišní (akutní pankreatitidy).

Funkce slinivky

Slinivka břišní čili pankreas je šedě růžová laločnatá žláza s vnější i vnitřní sekrecí a řadí se mezi orgány trávicí soustavy.

Velikost lidského pankreatu je 12–16 cm a váha 60-90 g.

Většina objemu tkáně pankreatu je určena k výrobě pankreatické šťávy (= enzymy štěpící cukry, tuky, bílkoviny), jež je následně odváděna do dvanáctníku.

Pouze 1,5 % objemu pankreatu tvoří buňky, které produkují důležité hormony jako insulin a glukagon. Nedostatečná funkce slinivky břišní znamená neschopnost slinivky produkovat nebo dopravovat dostatečné množství trávicích enzymů do tenkého střeva. Potrava je tak špatně trávena a nevstřebává se správně do organismu.

Co je akutní pankreatitida

Jde o zánět slinivky břišní, akutní forma může skončit i smrtí. Projevuje se bolestmi v nadbřišku nebo v celém břiše a bolest může vystřelovat do zad nebo do levého ramene. Dotyčný cítí nevolnost, ztuhnutí břicha, zvrací, má zrychlený tep a dech, bývá agresivní a nervózní, může mít i horečku a je bledý.