Motol je největším zařízením v Česku, které se stará o onkologicky nemocné děti, ročně se nádor objeví asi u 350. Některé děti se v Motole léčí ambulantně. Pokud jsou z daleka, potřebují v Praze ubytování. Současnou ubytovnu nemocnice využívá měsíčně kolem 25 lidí.

„Ještě před začátkem léta bychom chtěli společně schválit architektonickou studii, následovat bude stavební řízení, výběr dodavatele stavby a následně samotná stavba,” uvedl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík v tiskové zprávě.

Zázemí pro dvě desítky rodin

V Domě Ronalda McDonalda má vzniknout zázemí pro 15 až 20 rodin dlouhodobě nemocných dětí. „Při přípravě projektu ve FN Motol pro nás bylo zásadní, aby dům byl v blízkosti nemocnice. Na rozdíl od ubytoven nebo jiných forem náhradního bydlení se soustřeďujeme na mnoho psychologických faktorů, které jsou s pobytem dětí i rodičů v nemocnici spojeny. Právě blízkost k nemocnému dítěti, zázemí pro stmelenou rodinu a současně komfortní odpočinek se ukazují jako stěžejní,” uvedla ředitelka nadačního fondu Ivana Pešatová.

Částka 40 milionů korun, kterou Nadační fond Ronalda McDonalda čili maskota řetězce McDonald's ubytovně poskytne, podle fondu nemusí být konečná. Rozpočet bude až po vypracování projektové dokumentace.

Nárok na ubytování jednoho rodiče mají ze zákona děti do šesti let. Podle fondu bude bydlení v domě pro rodiče, kteří dostanou doporučení lékaře, bezplatné. Fungovat by v něm mohly i další služby, například psycholog.

Podobnou ubytovnu do roku 2016 provozoval Nadační fond Klíček, který také chtěl stavět novou. Rodiny ubytovával 23 let v části ubytovny sester, podle dohody s nemocnicí fond neplatil nájem a energie, staral se jen o vybavení a údržbu. Nemocnice ale její působení ukončila, prostory potřebovala pro vlastní využití. Petici za zachování podpořilo přes 13 000 lidí, doporučil jej i Senát. Klíček chce svou novou ubytovnu postavit nedaleko areálu nemocnice.