Od narození po celé dětství

Preventivní prohlídky v dětství dokážou zachránit zrak na celý život

První vyšetření zraku by měly děti absolvovat ještě před prvním rokem. V tomto věku u většiny dětí stačí provést screening oční kamerou, která odhalí případné dioptrické vady či sklony k šilhání. „Pokud oční kamera zachytí jakoukoli odchylku od normálu, je třeba i takto malé děti komplexně vyšetřit a případně nasadit vhodnou brýlovou korekci. Čím dříve se s léčbou očních vad začne – ať se jedná o nošení brýlí, zalepování oka (okluze) nebo oční cvičení, tím větší je šance, že se podaří zabránit zásadním problémům jako je vznik tupozrakosti nebo šilhání.“ radí MUDr. Eva Jerhotová , PhD. z Dětského očního centra Kukátko

Pro třicátníky / 30 +

Laserové operace smile s novou dokonalou přesností

Odstraňování dioptrií bezbolestným femtosekundovým laserem funguje v České republice přes deset let. V současné době je populární a stále více žádaná metoda smile. Operace je určená pro fyzicky aktivní lidi nad 28 let s vyššími dioptriemi. „Při zákroku chirurg nepoužívá excimerový laser. Veškerou práci vykonává v jednom kroku femtosekundový laser. Ten na základě precizních výpočtů „vykrojí“ z nitra rohovky lentikulu ve tvaru čočky,“ vysvětluje MUDr. Valešová. Při zákroku je povrch oka takřka neporušen a výsledky jsou velmi přesné,“ prozrazuje primářka MUDr. Lucie Valešová, Oční kliniky DuoVize, která metodou operuje.

Autor: Neovize Group

Pro čtyřicátníky / 40 +

Dešťová kapka vás zbaví brýlí na čtení

Pokud vám nedávno přibyly jako módní doplněk brýle na čtení, ten nevítaný pocit znáte. Při čtení novin, jídelního lístku na romantické večeři, podepisování smlouvy, vyplňování papírů čelíte věčnému boji s brýlemi. „Často k nám chodí pacienti okolo čtyřicítky, kteří milují život a brýle na čtení je velmi omezují. „Unikátní technika Raindrop rozšiřuje škálu pacientů, kterým dokážeme nabídnout život bez brýlí. Hydrogelový mikroimplantát vložíme jen do jednoho, nedominantního oka. Do toho, které člověk víc používá při vidění do blízka a při čtení. Vedoucí oko, které víc využívá při zaostřování vidění na dálku, mu zůstává nezměněné,“ prozrazuje primářka Oční kliniky NeoVize, Věra Kalandrová.

Pro padesátníky / 50 +

Multifokální čočky vrátí váš zrak o 30 let zpět.

Dioptrie na čtení i do dálky můžete řešit různými způsoby. Nošením multifokálních skel anebo chirurgickým zákrokem známým jako prelex (presbyopická výměna čočky). Podstoupila ho nejedna známá osobnost, například Martin Maxa nebo Maroš Kramár. Během 15 –minutového ambulantní zákroku vám chirurg implantuje umělé nitrooční multifokální čočky, které vás natrvalo zbaví brýlí na čtení i do dálky. Pomocí této metody je možné odstranění jakýchkoliv dioptrií.

Autor: Neovize Group

Pro šedesátníky / 60 +

Laserová operace šedého zákalu vás zbaví všech očních problémů

Velkým pokrokem prošly i operace šedého zákalu. Zakalená nitrooční čočka způsobuje neostré vidění, rozmlžený obraz, barvy jsou s šedožlutým nádechem. Při operaci vám oční chirurg nahradí zakalenou nitrooční čočku novou umělou nitrooční čočkou. Pokud si vyberete multifokální, asférickou nebo torickou, kromě zákalu vám pomohou nejen odstranit dioptrické brýle na čtení i do dálky, astigmatismus a dokonce zlepší vidění za šera. Od roku 2013 můžete podstoupit dokonce zákrok bez skalpelu.  „Při laserové operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx nepoužíváme skalpel či jiné ostré nástroje. Přístroj dokáže nahradit skalpel precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Celá laserová procedura probíhá úplně bez dotyku lidské ruky. Tím se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu a jehel,“ vysvětluje oční mikrochirurg Oční kliniky Duovize MUDr. Lubomír Továrek.

Více na www.neovize.cz a www.duovize.cz