Nejmodernější ozařovací centrum, naprostá evropská špička, tak je označované Protonové centrum v nemocnici Na Bulovce. Léčbu zde nastoupili už ti pacienti, u kterých byla zvolena jako nejvhodnější. „Pokud bychom nechali samotné pacienty rozhodovat, zda chtějí být ozařováni běžným způsobem nebo protony, pak by nepochybně upřednostňovali protonovou léčbu,“ uvedl ředitel centra Manfred Herbst.
Hlavní výhodou protonového záření je totiž to, že je zacílení přímo na nádor a okolní orgány nezasahuje. Je tak účinnější, nádor může dostat větší, »agresivnější zásah«.
Čeká se dlouho
Problémem je, že desítky klientů VZP musí přes měsíc čekat na vyjádření pojišťovny, zda budou do léčby zařazeni. Přitom právě čas je pro pacienty s rakovinou rozhodující. V EU je léčba pacientů s protonovou terapií standardně hrazena zdravotními pojišťovnami. U nás čeká pacient na zařazení do léčby až osm týdnů. Je to způsobeno kapacitou současných radioterapeutických center.
Na co léčba zabírá?
Na které druhy rakoviny je protonová léčba nejúčinnější? „jsou to některé nádory oka, baze lební, míchy, páteře a nádory u dětí. Lze předpokládat, že u nich protony díky nižším dávkám na zdravé tkáně umožňují léčit s nižším rizikem vedlejších účinků a možná i vyšší šancí na vyléčení,“ vysvětlil Jiří Peter, předseda Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky.