Pozor by si měli dávat hlavně senioři, chronicky nemocní a malé děti. Tyto skupiny prudká změna počasí ohrožuje nejvíc. Například když teplota klesne pod minus pět stupňů, měli by rodiče malých dětí dohlédnout na teplé oblečení. Stejně by se měli zachovat starší lidé a osoby s vleklými zdravotními potížemi. Už při minus deseti je potřeba zvážit, zda není lepší zůstat doma.
Čepice je důležitá
Na nízkou teplotu jsou nejcitlivější kojenci, kteří se v kočárku nemohou zahřát pohybem. Prochladnou, protože nemají ještě dobře vyvinutou termoregulaci.
Velký význam v mrazu má čepice a to hlavně u dětí. Z jejich hlavy uniká až třetina tělesného tepla a pokrývka hlavy tomu dokáže zabránit.
Ohroženi jsou kardiaci
Kardiaci, lidé s dýchacími potížemi a poruchou imunity a také senioři by už při minus deseti neměli raději vycházet ven. Nemocným se srdcem mráz totiž stahuje cévy a tělo prochládá. Pružnost cév je nedostatečná a hrozí riziko mrtvice a infarktu myokardu. Lidem s nemocným dýchacím ústrojím a astmatikům dělá zase problémy smog, který se usazuje ve sliznicích a dráždí je.
Riziko pro seniory
Ti, kdo mají oslabenou imunitu, se zase ve velkém chladu častěji nakazí virovým onemocněním. U seniorů se funkce mozku, svalů a kůže zpomalují a hůř se vyrovnávají s teplotními rozdíly. Staří lidé se pohybují pomaleji, takže se nedokáží tak zahřát, jako ti o generaci mladší. Jejich nohy a ruce se hůře prokrvují a mohou i omrznout.
Co dělá s naším tělem mráz, se podívejte do fotogalerie!