Průzkum v loňském roce ve 27 státech Evropy ukázal, kolik lidé tráví času každý týden v práci. Průměr je 37,3 hodiny. Náš týdenní průměr je ale 40,9 hodin! Větší dříči jsou podle průzkumu jen v Řecku (42 hodin).

„V Nizozemsku se odpracovalo obvykle v průměru o deset hodin týdně méně než u nás. Nižší je i ve všech severských státech, Irsku a Německu,“ uvedla Marta Petráňová z oddělení pracovních sil a rovných příležitostí.

Málo zkrácených úvazků

Důvodem dlouhých pracovních týdnů je velmi malé množství úvazků na zkrácenou pracovní dobu.  U nás je jich jen pět procent (238 tisíc pracujících ve věku 15 až 64 let), evropský průměr je 19,2%.

Kratší pracovní dobu využívají především ženy (75% ze všech zkrácených úvazků) a jde hlavně o zdravotnice, učitelky a další školské profese a o zaměstnankyně v obchodních organizacích.

Zlepšíme se?

„Jak dokazují aktuální údaje z šetření za 2. čtvrtletí letošního roku, dochází v oblasti zkrácených pracovních úvazků k pozitivnímu vývoji,“ řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí. Zaměstnavatelé tak vychází vstříc zejména matkám s malými dětmi.