Firmy sice budou nové zaměstnance nabírat jen pozvolna a opatrně, přesto je to dobrá zpráva. Podle průzkumu Manpower Index trhu práce totiž po dlouhé době plánují firmy spíš nábor nových zaměstnanců než jejich propouštění.

Průzkum přitom probíhá tak, že 750 zaměstnavatelů odpovídá na to, jestli budou v příštím čtvrtletí spíše propouštět nebo přijímat nové zaměstnance. A teď po měsících, kdy se na trhu práce prakticky nedělo nic, to vypadá nadějně. Nabírat nové pracovní síly chce 5 procent zaměstnavatelů, kdežto propouštět se chystají jen 2 procenta. Zbytek pak neplánuje žádné změny. Nejoptimističtější jsou přitom zaměstnavatelé na Moravě a v Praze.

Povodně paradoxně pomohou

Nejvíc nabírat bude odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody. Propad hlásí stavebnictví. Odborníci se ale shodují na tom, že povodně, které krutě postihly řadu lidí, budou pro stavební firmy znamenat novou práci a tak nakonec nabírat nové síly budou.

Přestože je ale v Česku více než půl milionu nezaměstnaných, jsou profese, o které se firmy perou. „Stále více se rozevírají nůžky mezi tím, co potřebují zaměstnavatelé a nabízí české školství,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

10 nejhledanějších profesí

1. Řemeslník - jakéhokoliv odvětví

2. Technický inženýr

3. Management

4. Lékař

5. Nákupčí

6. Účetní

7. Marketing a PR specialisté

8. Obchodní zástupce

9. Dělník

10. Obchodní manažer