Ještě vloni si téměř každý druhý zaměstnanec plánoval jeden až dva týdny volna vcelku. Letos už si ale tuhle délku dovolené chce vzít jen 38 % lidí. Zjistil to průzkum portálu Jobs.cz.

Podle něj se zhruba každý pátý zaměstnanec spokojí s pouhým týdnem dovolené. A ještě kratší dobu, tedy méně než týden volna v kuse, si letos v létě plánuje vybrat 13 % zaměstnanců.

Dlouhé dovolené tak zůstávají spíše výjimkou. Více než tři týdny volna vcelku si letos vybere 13 % zaměstnanců. Dva až tři týdny dovolené v kuse plánuje 14 % lidí.

To, že se v Česku šíří fenomén krátkých, rozdrobených dovolených, potvrzuje i Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje. „Jednou z příčin je nejspíš také nepříliš uspokojivý vývoj domácí ekonomiky a s ním spojená zvýšená opatrnost lidí, kteří se ve větší míře snaží prokazovat svoji »nepostradatelnost« pro zaměstnavatele. Určitě však nejde o příčinu jedinou," říká Dombrovský.

Podle něj se ale v tomhle Češi liší od zbytku Evropy. „V řadě zemí jsou obvyklé třítýdenní i delší dovolené v kuse. Výsledkem české dovolenkové askeze je mimo jiné fakt, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok,“ dodává.