Dobře vybavenou cestovní lékárničku oceníte až ve chvíli, kdy ji potřebujete. Kdo už zkusil shánět v cizině v noci něco na utišení bolavého zubu, ten už se nikdy do zahraničí bez léků nevydá.

„Čeští cestovatelé vybavení lékárničky spíše podceňují a řeší problémy až ve chvíli, kdy nastanou,“ říká laborant Roman Dajč z lékárny v Hradci Králové. Podle něj je dobré si před cestou rozmyslet, jaké možné zdravotní problémy či komplikace v dané zemi hrozí. „Zdravotní situaci člověka lze těžko předvídat, a tak je lepší být vybaven na nenadálé situace,“ dodává. Vybavení cestovní lékárničky by se mělo odvíjet od délky pobytu v cizině, na vašem zdravotním stavu a na oblastech, kam chcete cestovat.

Chronicky nemocní lidé by ale měli určitě ještě doma navštívit svého odborného lékaře a nechat si doporučit léky, které brát při zhoršení stavu. Rozhodně by se neměli spoléhat na to, potřebné léky nakoupí až na místě nebo že jim poradí hotelový lékař.

Na velké zásoby léků potřebujete potvrzení

Málokdo tuší, že problém ale může být i s příliš dobře zásobenou lékárničkou. Plata léků totiž můžou způsobit komplikace při celním odbavení. Do některých zemí je totiž dovoz určitých léků zakázaný nebo celníci můžou chtít jejich proclení. V takových případech si obstarejte v Centru cestovní medicíny potvrzení, že převážené léky jsou určeny výhradně pro vaše léčení a prevenci, popřípadě že jsou životně důležité.

Míříte za exotikou? Nepodceňujte očkování!
Do lékárničky nezapomeňte dát všechny potřebné věcí, které by se vám na dovolené mohly hodit
Autor: profimedia.cz

Čím méně vyspělou zemi se chystáte navštívit, tím lépe je třeba vybavit si cestovní lékárničku. V zahraničí může být problémem kromě snížené dostupnosti zdravotní péče také jazyková bariéra a vyšší cena léků. Kromě toho se může cestovatele zaskočit i to, že některé léky, které se u nás běžně prodávají, nejsou v zahraničí volně dostupné. Podle odborníků je ale nejčastější chybou milovníků exotiky to, že podceňují očkování. „Klienti k nám často přicházejí příliš pozdě na to, abychom stihli potřebný očkovací program, který pak musíme zkracovat a omezovat,“ říká MUDr. Rutsch z Centra cestovní medicíny.

Tip: S nákupem poradí lekarnickanacesty.cz

Netušíte, co všechno přibalit na cestu a nezapomenout při tom na něco důležitého? Ať už budete trávit dovolenou v Česku, vyrážíte k moři nebo za exotikou, poradí vám s výběrem léků nová aplikace ZDE  „Do vstupního dotazníku zadáte specifikaci cestovatelů, počet dospělých a dětí včetně jejich věku, destinaci a charakteristiku plánovaných aktivit. U aktivní dovolené vyberete typ sportu, tedy zda se plánujete věnovat cyklistice, lyžování, turistice, potápění atd. Po vyplnění dotazníku se zobrazí produkty, které doporučují naši odborníci vzít s sebou na dovolenou,“ říká Barbora Svobodová ze sítě lékáren Dr. Max.

Cestovní lékárnička: Tohle si určitě sbalte

* náplasti a obvazy

* dezinfekce pro ošetření drobných poranění

* lék na bolest

* lék na snížení teploty

* lék na bolest v krku

* léky proti cestovní nevolnosti

* přípravky na uklidnění kůže při pobodání hmyzem

* lék proti průjmu a zvracení

* lék na zácpu

* oční kapky

* repelent

* ochranný krém s vysokým faktorem

* přípravky na uklidnění spálené kůže

* pinzeta

* teploměr