Investujte do úsporných spotřebičů

Nejvíc vody se spotřebuje v kuchyni a koupelně. Pokud plánujete koupi nového spotřebiče, vyplatí se zaměřit se na úsporné, s označením A++ nebo A+++.

Chytejte dešťovku

Stále více lidí používá dešťovou vodu ke splachování toalety nebo praní prádla. I když tuto možnost nemáte, můžete ji využít na zahradě. Stačí si pořídit velkou zachytávací nádrž na vodu. Na systémy pro hospodaření s dešťovou vodou lze získat finanční příspěvek z dotačního programu Dešťovka.

Myjte a perte úsporně

U pračky ani myčky nemusíte používat nejdelší (a na vodu nejnáročnější) program. Moderní spotřebiče mají úsporné nebo ekologické programy, které šetří vodu. Stačí si pozorně prostudovat návod.

Používejte šetřiče vody

Šetřiče redukují průtok vody, kterou zároveň mísí se vzduchem. Vodu načechrají a sprchování je stejné jako při plném puštění proudu vody. Instalaci přitom zvládne svépomocí každý. „Šetřiče slibují až čtvrtinovou úsporu vody při mytí a sprchování,“ popisuje Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.

Šetřete každou kapku

Zbyla vám voda v rychlovarné konvici nebo z vaření brambor ve slupce? Nevylévejte ji, ale po zchlazení s ní zalijte květiny. Stejně tak můžete ovoce nebo zeleninu omývat v cedníku a do misky zachytit použitou vodu. I ta se hodí k zalévání.

Zapomeňte na vanu

Jedna koupel ve vaně vyžaduje 100 až 200 litrů vody, což je průměrná denní spotřeba vody na člověka. Sprcha tak představuje jasnou úsporu. „Poslední průzkumy ukazují, že v České republice dává 69 procent lidí z úsporných důvodů přednost sprše,“ popisuje Michal Doležel.

Vodu nenechte téct zbytečně

Necháváte vodu volně odtékat během ručního mytí nádobí, čištění zubů nebo holení? Zbytečně plýtváte litry vody. Jen při čištění zubů s puštěnou vodou vypustíte do odpadu až 20 litrů vody.

Opravujte hned

Kapající vodovodní kohoutek nebo protékající toaleta můžou zavinit mnohalitrové ztráty vody. Vždyť jen kapající kohoutek často znamená únik až 24 litrů denně. Přitom stačí jen vyměnit těsnění. S opravami proto neváhejte.

Šetřete při splachování

Každé spláchnutí toalety stojí peníze. Průměrně ročně »prosplachujeme« více než tisíc korun. S šetřením vody na toaletě pomáhá zařízení WC stop. Umístí se přímo do nádržky, kde zabraňuje protékání a snižuje objem splachované vody.

Vodu chlaďte v lednici

Pijete rádi studenou vodu z kohoutku? Nenechte ji zbytečně odtékat, ale naplňte pár lahví a ty dejte do ledničky. Můžete přidat např. citronovou šťávu, mátu nebo meduňku a získáte studený a osvěžující nápoj.

Víte, že...

...podle údajů specializovaného webu Intersucho.cz je v Česku stále velký nedostatek vody na téměř 90 procentech území? Voda přitom chybí zejména v hlubších vrstvách půdy.

VIDEO: Záchranářka o vedrech: Děti a senioři mají posunutý práh žízně, pít by měli často.

Video
délka: 16:37.14

Záchranářka o vedrech: Děti a senioři mají posunutý práh žízně, pít by měli často Blesk TV