U rodičů bydlela se svými syny (13 a 17 let) přibližně měsíc. Bydliště rodičů však bylo tak daleko, že se dlouhodobě nedalo zvládat dojíždění za prací a do školy. Tato situace je brzy donutila hledat si bližší bydlení.

Život v azyláku

Kvůli napjatému finančnímu rozpočtu, ze kterého každý měsíc odchází 4 000 na splátky manželových dluhů, se uchýlili do azylového domu. „Najednou jsme se ocitli mezi skupinou lidí, kterým nevadí být celý život závislí jen na sociálních dávkách a pracovat načerno. Vzdělání nepřikládají výraznou váhu. Podle mě je škola základ, což učím i kluky,“ vysvětluje paní Hana.

Úplně bez alimentů

Jejímu manželovi mezitím soud vyměřil alimenty. Z těch nezaplatil ani korunu. Dlužná suma se doposud vyšplhala na 200 tisíc korun. „Úplně se mnou přestal komunikovat. Později se občas ozval, když chtěl vidět kluky. V tom jsem mu nebránila, nechci děti používat jako rukojmí pro zaplacení alimentů. Je to pořád jejich otec, chci, aby spolu měli dobrý vztah,“ pokračuje paní Hana.

Kvůli nezaplaceným alimentům, které jí v už tak omezeném rozpočtu výrazně scházely, na něj podala trestní oznámení. Protože nešlo o jediný škraloup jejího muže, soud ho za to poslal do vězení na 12 měsíců nepodmíněně.

Rozvod a naděje

V této chvíli jsou již rozvedení. Manželství skončilo po 16 letech. Paní Hana nyní pracuje na svém oddlužení a také na zajištění bydlení v lepších podmínkách. Za pomoci Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje se mohla po 2 letech v azylovém domě odstěhovat do pronajatého bytu.

„Fond mi přispěl na úhradu kauce a prvního nájemného. To je pro nás obrovská pomoc. Kdo se nikdy nedostal na úplné dno, nedokáže si představit, jak vděční jsme za jakoukoliv podporu,“ uzavírá paní Hana. Nyní se jí postupně daří dávat svůj život do pořádku – má práci, která ji baví, synové prospívají ve škole a konečně se nastěhovali do podnájmu, kde má každý z nich svůj pokoj.

„Často se na nás obracejí lidé, kteří nemají žádné rodinné ani sociální zázemí. Dlouhodobě žijí na hranici minima a nejsou schopni vytvářet si finanční rezervy. Do existenční krize je pak dokáže přivést i náhlá ztráta zaměstnání nebo pár nečekaných výdajů,“ uvádí místopředsedkyně SNF Monika Škorpíková.

Několik tipů, které pomůžou ustát i větší životní kotrmelce:

Vytvářejte si finanční rezervu a myslete na budoucnost.

Jakékoliv problémy řešte již v zárodku, nenechte je rozrůst do větších rozměrů.

Komunikujte se svými blízkými. 

Nebojte se požádat o pomoc nebo radu.

Své problémy netajte, ale řešte.

Vyhýbejte se obloukem lichvářům i rychlým úvěrům s vysokými úvěry. 

Případnou úvěrovou smlouvu si pečlivě prostudujte a vše důsledně propočítejte.

Přispějete do Sociálního nadačního fondu?

Rozpočet, se kterým fond disponuje, pochází z veřejných i soukromých zdrojů. SNF aktivně oslovuje i nové donátory. Zapojit se může i široká veřejnost, jednorázové nebo dlouhodobé příspěvky mohou lidé posílat na transparentní bankovní účet veřejné sbírky SNF: 225782453/0600.

VIDEO: „Předmanželské smlouvy jsou dnes hitem.“ Šéf notářů popsal, jak se chránit před exekucemi.

Video
délka: 04:24

„Předmanželské smlouvy jsou dnes hitem.“ Šéf notářů popsal, jak se chránit před exekucemi David Budai, Jan Jedlička