Zastupitelé nejprve hlasovali o variantě se 40 byty, která ale měla jen podporu Pirátů a části KDU-ČSL. Druhá varianta s 20 byty už získala podporu 36 zastupitelů, zdrželo se 13 opozičních zastupitelů z hnutí ANO.

Hnutí projekty podporuje, podle bývalého primátora Petra Vokřála (ANO) ale 20 ani 40 bytů nevyřeší situaci v Brně, kde jsou stovky rodin v bytové nouzi a další lidé bez domova.

Nemusí pracovat a klidně ať fetují!

Více bytů žádala i stovka lidí s transparenty. Byly na nich nápis jako: Děti pod most nepatří. Dejte šanci důstojnému bydlení. Ano úspěšným sociálním projektům, ne lidem na ulici. Zkuste to pracovat bez domova. Bez zázemí nejde začít znovu. V nouzi poznáš politika a další.

Mezi nimi byla i předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová, podle níž není dobré podmiňovat přidělení bytu zaměstnáním nebo upozorňovat na závislosti.

Právě Žít Brno v minulém volebním období jako součást koalice vedené hnutím ANO projekty k ukončování bezdomovectví zavedlo. Po volbách ale Žít Brno ze zastupitelstva vypadlo a ANO skončilo v opozici.

Kriminálníky ne, rodiny ano

Brnu se na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) podařilo vyjednat změnu ohledně obyvatel, kterým byty poskytne. Původně měli být zvýhodněni lidé s kriminální minulostí, závislostmi, nespolupracující se sociálními pracovníky nebo takoví, kteří kvůli problémům skončili v azylových domech.

S tím ale město nesouhlasilo, a proto podmínky po dohodě s MPSV změnilo. Projekty budou nyní zaměřené na rodiny s dětmi, seniory a handicapované nebo děti z dětských domovů.

Podle Žít Brno jsou v Brně stovky rodin s dětmi v nouzi. Na území Brna podle poslední analýzy žije bezmála 2000 lidí bez domova.

VIDEO: Paní Alena skončila s dětmi na ulici. Pomohlo jí podporované bydlení.

Video
délka: 02:07

Paní Alena skončila s dětmi na ulici. Pomohlo jí podporované bydlení. Pro Blesk - Platforma pro sociální bydlení