Zadluženost a exekuce se zdaleka nevyhýbá ani starým lidem. „Spravuje dluhy více než dvou tisíc osob ve věku nad 65 let. Průměrný dluh českého seniora se při tom pohybuje ve výši 47 200 Kč,“ uvádí Vítězslav Kus ze společnosti KRUK.
Proč jsou senioři snadnou kořistí své vlastní rodiny? Pro získání úvěrů a půjček je důležité doložit pravidelný příjem a ten babičkám a dědečkům zajišťuje každoměsíční penze. Zhoršující se situaci dokládá počet exekucí na důchody, který má rostoucí tendenci.
Když důchod nestačí
Přestože na začátku rodina naslibuje »hory doly« ekonomická situace pak často tyto sliby zhatí. „Přerušení splátek půjčky nemusí být zlým úmyslem rodiny. Praxe ukazuje, že Češi obecně chtějí splácet své dluhy bez ohledu na to, jestli si úvěr vzali sami nebo využili pomoci rodičů či prarodičů,“ vysvětluje Kus.
Jenže důchodcem po odečtení nutných nákladů na bydlení, jídla, léků pak na splácení půjček mnoho nezbývá. Nesplacená půjčka pochopitelně nezmizí, naopak se zvětšuje o úroky a dříve či později se dostane k firmě spravující pohledávky, případně dokonce k soudu a exekutorovi.
„Starší lidé jsou zpravidla velmi dobrými dlužníky. V případě, že si berou půjčku pro vlastní potřebu, velmi dobře dokážou odhadnout svoje možnosti. Půjčují si obvykle menší obnosy a pravidelně hradí splátky. Časem se ovšem mohou objevit nečekané výdaje, například na léčení. A protože je zdraví přednější, dostanou se splátky úvěru na vedlejší kolej,“ pokračuje Vítězslav Kus ze společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek.
Vede severní Morava
Nejvíce zadlužených seniorů žije v Moravskoslezském kraji, kde ke průměrný dluh 41 241 Kč. Druhým v pořadí je Středočeský kraj (44 366 Kč) s řádově stovkami zadlužených seniorů. Naopak nejméně zadluženým krajem je Plzeňský, kde starší lidé průměrně dluží 34 450 Kč.
Hlava v písku nepomůže!
Pokud situace dojde tak daleko, že z důchodu na splátky už prostě nezbývá a rodina nepomůže, spojte se hned s věřitelem a popravě mu situaci vyličte. V úvahu tak připadá splátkový kalendář. „Aby byla dohoda co nejefektivnější, měl by senior uvést výši starobního nebo invalidního důchodu a celkové měsíční výdaje. Jenom tak bude měsíční splátka maximálně přizpůsobená jeho aktuálním finančním možnostem,“ zakončuje Kus.