K uhrazení exekuce se zkrátka použije, co jde. Příjem, jako příjem. Zákon umožňuje kromě důchodů postihnout i další příjmy, do kterých byste to neřekli. Jen loni postihli exekutoři i na 3700 dávek nemocenského pojištění. Tedy srazili matkám mateřskou a nemocným nemocenskou. Přes 77 tisíc exekucí pak dopadlo na sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti, rodičovské a další dávky vyplácené Úřady práce.

Zabavit nelze vše

Soudy, správní orgány, nebo exekutoři jednoduše exekučním příkazem informují Českou správu sociálního zabezpečení, nebo Úřad práce a ty začnou srážet z vašeho důchodu, nemocenské, mateřské či podpory. O celý důchod, mateřskou ani podporu ale nepřijdete. I v tomto případě, jako u jiných exekucí, musí dlužníkovi zbýt takzvaná nezabavitelná částka. Není to mnoho, ale podle zákona by tato částka měla stačit na uspokojování životních potřeb.

Sem volejte pro radu

* s dotazy na exekuční srážky z důchodu se můžete obracet na call centrum pro důchodové pojištění na tel. číslo +420 257 062 860

* s dotazy týkajícími se srážek z dávek nemocenského pojištění (nemocenská a mateřská) volejte na call centrum pro nemocenské pojištění na tel. číslo +420 840 406 040

Na tyhle příjmy exekutor sáhne...

Kromě pravidelné mzdy může soudní exekutor postihnout i vaší nemocenskou, ošetřovné za péči o nemocného člena rodiny, mateřskou, důchod, stipendium či podporu v nezaměstnanosti. Postihne i přídavky na děti, nebo rodičovský příspěvek.

... a na tyhle nemůže

V celé výši vám zůstanou dávky v hmotné nouzi, porodné či pohřebné, příspěvek na bydlení a dávky sociální péče, na které mají nárok zdravotně postižení.

Tolik vám zabaví
Při exekucích peníze jen letí, nasčítají se za nejrůznější poplatky, tomu by měl nový zákon zamezit.

Od vašeho příjmu (důchodu, dávek atd.) se odečte takzvaná nezabavitelná částka. Ta je 6 064, 66 Kč a za každou vyživovanou osobu (manželka, nezaopatřené děti) připočtete 1 516, 16 Kč. Po odečtení této nezabavitelné částky se zbytek příjmu rozdělí na třetiny. Na uhrazení dluhu se použije jedna třetina, ale když jde o alimenty a další přednostní pohledávky, dvě třetiny. Zbytek vám zůstane.

Příklady:

Invalidní důchodci – na muže je vypsána exekuce kvůli nezaplaceným hrncům z předváděcí akce. Bere plný invalidní důchod 10 597 korun a jeho žena starobní důchod 10 141 korun. Manželé si k nezabavitelné částce připočtou vždy 1 vyživovanou osobu za toho druhého, takže jim exekutor nemůže zabavit 7580,82 korun. Jelikož se nejedná o dluh na alimentech, ani jinou přednostní pohledávku, srazí úřad jen třetinu ze zbylé částky. Muž tedy přijde o 1005 korun z důchodu a jeho žena o 853 korun.


Matka, která před mateřskou brala 15 000 korun dostává mateřskou 10 380 korun. Její manžel »nasekal« dluhy v podnikání a nyní je na něj vypsaná exekuce. S manželem, který bere 10 000 čistého pečují o jedno dítě. K základní nezabavitelné částce si každý připočte dvakrát 1516,16 korun, jednou za dítě a jednou za partnera. Jí strhne úřad 428 korun, jemu 301 korun.

Rady jak nespadnout do exekuce

• Nepůjčujte si na věci, které vyloženě nutně nepotřebujete

• Pečlivě si vybírejte společnost, od které si půjčíte

• Nesnažte se umořit jednu půjčku druhou

• Vaše děti vás budou mít rády i bez drahých dárků