Na území Ústeckého kraje je nasazeno celkem 105 hasičských jednotek a celkem zde zasahuje 654 hasičů. Jen o stovku méně hasičů pracuje ve Středočeském kraji.

Právě ve Středočeském kraji, konkrétně v Mělníku, Neratovicích a Kralupech nad Vltavou, komplikuje situace nepřítomnost majitelů zasažených objektů - převážně rekreačních,“ uvedla mluvčí Generáního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová a dodala:

„Proto vyzýváme občany, kteří se ještě nedostavili do svých domů, chat, chalup,  aby tak neprodleně učinili. Hasiči bez přítomnosti majitele likvidační práce v objektu neprovádějí.“ A v tom je právě problém, práce váznou a zdržují i ostatní obyvatele!

Jste zpátky ve vytopeném domě: Co je nutné udělat!

 Vrátili jste se po opadnutí vody do svých domovů postižených povodněmi a nevíte, kde začít? Úplně nejdůležitější je obytné prostory nechat zkontrolovat statikem a pokud nejsou poškozeny začít vysoušet, uklízet a dezinfikovat.

Zkontrolujte vodu

Při povodních se často voda v obecních vodovodech kontaminovaná a nesmí se pít. Pokud máte studnu vlastní, ani tak nemáte vyhráno. Nechte si svou vodu laboratorně otestovat. Kde? Poradí vám na obecním úřadě.  Jistotou je voda balená. Někdy jsou zaplaveny i kanalizace a čističky vod. Proto šetřete vodou, myjte se v malém množství a splachujte záchod, pokud je to opravdu nutné.

Zaplavené potraviny? Vyhoďte je!
Mnohým lidem nezbývá než vyhodit vše, co měli doma rádi...

V žádném případě nejezte potraviny, které nebyly hermeticky zabaleny ve skle a plechu. Ale i konzervy je však nutné před použitím očistit a dezinfikovat. Všechno ostatní vyhoďte!

Čištění konzerv:

  • Umyjte konzervu v čisté vodě se saponátem, poté v roztoku dezinfekčního prostředku a opláchněte pitnou vodou
  • Zlikvidujte konzervy, jestliže mají narušený nebo obal, zvlhlý obsah, silně znečištěný uzávěr
  • Zlikvidujte chlazené nebo mražené potraviny, jestliže byly ponechány nad teplotou 6° C déle než 4 hodiny

Ovoce a zelenina ze zahrádky

Nekonzumujte zaplavené plodiny z polí a zahrádek, považujte je za zdravotně závadné! Vodou ze zaplavené studny ani nezalévejte! Zemědělské plodiny, které nebyly zcela zatopeny a dále rostou, se doporučují využívat až po hygienické kontrole, nejdříve po třech týdnech po skončení záplav.

Co s uhynulými zvířaty

Uhynulá zvířata můžete odstranit dvěma způsoby. Za prvé prostřednictvím asanačního podniku a za zahrabáním na vlastním pozemku. Tímto způsobem se nesmí odstranit zvíře, které je přežvýkavec nebo prase, také zvíře nemocné nebo podezřelé z nebezpečné nákazy. Mrtvolku zahrabte na vhodném místě do hloubky nejméně 80 cm s použitím desinfekčního prostředku (např. chloramin).

Dobrovolníci

Skauti proto pro koordinaci pomoci zřídili speciální web. Pokud se chcete zapojit do úklidových prací, nebo jste naopak byli vytopeni a pomoc dobrovolníků potřebujete, registrujte se na webu www.povodnovapomoc.cz.