ONLINE CHAT
Dobrý den, pane misnitře, jak se bude letos bojovat s lidmi, kteří zneužívají nemocenských. Například jezdí během nich na dovolenou a kdyz náhodou přijde kontorla, nějak se vymluví?(Milan)
Foto
Vážený pane Milane, pro letošní rok platí, že neomezené vycházky při nemocenské jsou povolené jen pro těžké a dlouhodobé pacienty. I to by snad mohlo přispět alespoň trochu k omezení problému zneužívání, který je v našem prostředí častý a svým způsobem komplikuje život lidem, kteří nemocenské dávky čerpají oprávněně. Děkuji všem za položené dotazy. V tuto chvíli se musím rozloučit a přeji pěkný den.
Zdravím Vás, chci se zeptat, zda je v pořádku, když jdu do nemocnice s bolestí v lýtku, oni mě pošlou na internu, chirurgii a ortopedii, v rámci jednoho nemocného bolestivého lýtka, proč musím na každém oddělení zaplatit 30,- Kč. Neplatila jsem akorát na ultrazvuku. Děkuji Vám pane ministře za odpověď Ivana.(Ivana)
Foto
Vážená paní Ivano, poplatek se skutečně platí u každé návštěvy lékaře s výjimkou laboratorních a zobrazovacích vyšetření. Stává se, že stav je tak složitý nebo nebezpečný, že vyžaduje posouzení více odborníky. Pokud máte pocit, že 120 korun, které jste zaplatila, jste musela platit proto, že lékaři nedělají svoji práci dobře a kompetentně (i to se bohužel v životě může stát, pokládám to však za velmi nepravděpodobné), můžete se na konkrétní situaci dotázat buď ředitele nemocnice nebo příslušné zdravotní pojišťovny. Nechci nikoho nabádat ke zbytečnému stěžování, někdy se však může stát, že takovýto dotaz je pro příslušné činovníky dobrou zpětnou vazbou a příležitostí k eventuální nápravě.
Pane ministře, prosím, uvědomujete si, že lidé v této republice- na rozdíl od vás pár vyvolených, žijí z platů 10-15.000 kč nejčastěji a že se i díky vašim návrhům zdravotní péče stává nedostupnou?(Štěpánka Nová)
Foto
Vážená paní Nová, přál bych Vám, abyste dělala ministryni zdravotnictví, myslím, že byste brzy věděla, že na této práci nic vyvoleného není. Péče "zdarma" je u nás dostupná mnohem více než v mnoha vyspělých evropských zemích a mohu Vás ujistit, že Ústavní soud velmi pečlivě dbá na to, abychom dostupnost péče neporušovali. To, že zdroje pro zdravotnictví nejsou nekonečné, vede k tomu, že je nelze čerpat zcela libovolně a systém musí mít i svá pravidla, aby nebyl nadužíván a aby bylo dostatek péče pro ty, kteří ji nejvíce potřebují.
Proč zdravotnictví je jediným odvětvím, které má komerční vstupy a regulované výstupy ?(Eva Dvořáková)
Foto
Vážená paní Dvořáková, komerční vstupy změnit nelze, protože dodavatelé se pohybují ve standardním tržním prostředí, které je zavedeno ve celé Evropské unii. Naopak na straně zdravotních služeb se u nás volná komerce příliš nepěstuje a platby zdravotnickým zařízením jdou v naprosté většině z veřejných zdrojů všeobecného zdravotního pojištění, kde jsou vysoce solidární bohatí s chudými a zdraví s nemocnými. Pokud se nemá zvýšit sazba za zdravotní pojištění či za státního pojištěnce, kde by se musely navýšit daně, je potřeba výdaje na zdravotnictví na straně poskytovatelů regulovat. Vznikají tak nepříjemné tenze pro zdravotníky. Pro pacienty je to ale lepší, protože volná komerční medicína by pro ně byla mnohem dražší.
Zůstanou poplatky u lékařů, za předpis a poplatky za pobyt v nemocnici ve stejné výši? Nebyla udělána znovu změna v platbách u dětí a důchodců od 1.1.2013. Děkuji Veronika Lacinová(Veronika Lacinová)
Foto
Vážená paní Lacinová, poplatky za předpis a poplatky za pobyt v nemocnici zůstavají v roce 2013 stejné jako loni.
Mám stomii a údajně se od začátku roku 2013 bude část prostředků hradit. Na můj dotaz MZ nereagovalo. Jak to tedy bude?(Mirek Novák)
Foto
Vážený pane Nováku, zdravotní pojišťovny provedly změny úhrad stomických prostředků příliš rychle. Jednání s pojišťovnami i dodavatelskými firmami již probíhají a očekáváme, že se cenám, které vyhlásily zdravotní pojišťovny výrobci a dodavatelé brzy přizpůsobí.
Dobrý den, zajímalo by mě, kdy konečně zrušíte nutný podpis druhého rodiče např. při očkování dítěte...dceři bude tento rok 14let, máme posledních pár měsíců na možnost nechat ji zdarma očkovat pro rakovině děl.čípku. Otec dcery utekl do zahraničí, výživné neplatí roky...soudy se vlečou také roky a vy si vymyslíte ještě toto...(Lucka)
Foto
Vážená paní Lucko, protože se podpisy obou rodičů i u banálních lékařských zákroků vyžadovaly zbytečně často, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví zákon, který tento problém řeší a Poslanecká sněmovna s tím již vyjádřila souhlas. Předpokládám, že bude souhlasit i Senát a že ještě během zimních měsíců se stav, který popisujete, napraví.
Dobrý den pane ministře.. Ráda bych se zeptala jaké novinky jsou v lázeňské léčbě.Jsem po dvou těžších operací páteře (2005,2006)a v ČID 2st.Dříve platilo,že každé dva roky schválili tzv.křížkové lázně na 21 dnů.Jak je to v současnosti? Děkuji za odpověď... Petruchová J.(Jitka Petruchová)
Foto
Vážená paní Petruchová, konkrétní zdravotní situaci, ve které po Vašich operací páteře jste, může posoudit pouze Váš ošetřující lékař a je na něm, aby rozhodl, zda se Váš stav hodí pro lázeňskou léčbu, rehabilitační léčbu a po případě, zda stačí, abyste i nadále každé další dva roky jezdila do lázní na léčbu příspěvkovou, na které byste nesla případnou finanční spoluúčast. Určitá redukce rozsahu lázeňské péče, kterou ministerstvo zdravotnictví svoji vyhláškou zavedlo, směřovala mimo jiné k tomu, aby byla potřeba rehabilitace či lázeňské léčby lépe definována.
Vážený pane ministře, Všeobecná zdravotní pojišťovna doposud neproplatila zdravotnickým zařízením doplatek za provedenou zdravotní péči za rok 2011, který měla uhradit dle platné vyhlášky do konce dubna 2012. Takže již devátý měsíc tato zdravotní pojišťovna porušuje zákon. Co s tím hodláte dělat??? (alena körnerová)
Foto
Vážená paní Körnerová, nešvar neúčtovat zálohy včas provází zdravotní pojišťovny léta a v loňském roce se ve VZP ještě nad rámec negativních zvyklostí zhoršil. Mimo jiné to byl jeden z důvodů, proč ministerstvo zdravotnictví usilovalo o změny ve vedení VZP. V současnosti se intenzivně pracuje na odstranění všech nedostatků.
Pane ministře, proč nedostávají mladí diabetici dostatek hrazených proužků do glukometrů tak, aby se mohli měřit 4xdenně? Přece nelze stejně nahlížet na 70letého a 20letého diabetika. A navíc každý diabetolog řekne, že nejlépe lze diabetes kompenzovat dle měření z předchozího dne. Děkuji za odpověď.(Jarka)
Foto
Vážená Jarko, mezi svými blízkými jednoho mladého diabetika mám a tak vím, jak je náročné dodržovat režim dne, stravování a sledování glykemie. Cenová opatření, která jsme provedli, vedla alespoň ke snížení ceny proužků a budeme se snažit režim měření ve spolupráci s diabetology ještě dále optimalizovat.
Dobrý den pane ministře, chtěla bych se zeptat,zda-li dostanou přidáni i zdravotní sestry a kdy? Děkuji(Martina)
Foto
Vážená paní Martino, ve zdravotnických zařízeních, která přímo řídí ministerstvo zdravotnictví, jsme přikázali zvýšení platů sester naposledy v roce 2012. Více jsme nemohli udělat a pokud jinde nepřidali, je to otázka kolektivního vyjednávání. V letošním roce jsem poctivě a otevřeně řekl, že na přidání zdravotníkům bohužel systém nemá a mohu jen doufat, že hospodářská krize se nebude natahovat ještě do dalších let. Zdravotníci si peníze jistě zaslouží a jsem rád, že zde alespoň neklesají, tak jako se to děje v jiných oblastech veřejné sféry.
Dobrý den,neuvažujete o tom ,že zrušíte registraci u zdravotních sester.Je ostudné když sestra s 40 letitou praxí se musí registrovat.děkuji za odpověď(Janička)
Foto
Vážená paní Jano, určitě chceme, aby se procedury okolo registrace co nejvíce zjednodušily. Je však faktem, že zdravotní sestra je tak důležité povolání, že nad ním Evropská unie dohlíží a vyžaduje pomocí formalit při registraci jisté záruky, pokud jde o kvalitu pracovníků. Zatím jsme termíny opakované registrace protáhli a ještě se budeme snažit administrativu redukovat.
Pane ministře, až ukončíte svoji činnost vrátite se zpět do FN v H.K. a nebo odejdete do důchodu ?? Děkuji.(Milan)
Foto
Vážený Milane, děkuji Vám za milý dotaz. Ve FN HK bych byl nejraději už teď, přes množství práce to tam bylo přece jen o něco klidnější. Letos mně bude 65 roků a uvidím, jak na ministerstvu ještě dlouho vydžím a jestli mě po ukončení mého pražského angažmá bude chtít ještě někdo zaměstnat.
Dobrý den. Bude možné se v roce 2013 na nadstandardní péči se komerčně připojistit? Děkuji Jindřich (Jindřich)
Foto
Vážený pane Jindřichu, teoreticky je komerční připojištění na nadstandard možné již dnes. Problém spočívá jen v tom, že většina péče u nás je plně hrazena, takže objem toho, na co by se pojistit mohlo, je velmi malý a žádné komerční pojišťovně se zatím tento produkt nevyplatí nabízet. Snahou opozice je brzdit rozšiřování nadstandardů co nejvíce a navíc ještě Ústavní soud nevydal k tomuto problému svoje stanovisko. Takže jak to bude v budoucnu, nelze stále ještě odhadnout.
Dobrý den chtěla bych se zeptat budou se zdražovat léky na cukrovku. (Adela)
Foto
Vážená Adélo, léky u nás se už zdražovat nebudou. Snahou je, zejména u nejzávažnějších onemocnění, aby podíl, který hradí zdravotní pojišťovny, byl u léků co nejvyšší.
pane mistře jediny lek ktery mi pomahal jiny neni na mou nemoc neni v lekarnach je mi smutno jedna se o trimepranol prosim udělejte s tim něco strašně mi chybi a nejsem sama pry si mame pro lek zajet na slovensko proč se třeba nedovaži(vlasta knopova)
Foto
Vážená paní Knopová, zásobování našeho lékového trhu je velmi kvalitní a na každou nemoc se lék najde. I tak však nelze mezi tisíci léky vyloučit, že některý občas chybí. Jak evropské, tak naše zákony vyžadují, aby lékový trh byl neregulovaným businessem a tak se bohužel stává, že při nízkých cenách léků jsou léky v lékárnách místo vydáváním pacientů občas vyváženy například do Německa, kde za ně obchodníci utrží vyšší ceny. Snažíme se proti tomu něco dělat, není to však jednoduché. Situaci s trimepranolem nechám prověřit.
Dobrý den, můj dotaz je jednoduchý, jako rodilá hradečačka se ptát, proč jste ministr zdravotnictví-když na tuto funkci evidentně svými rozhodnutími nemáte....děkuji za odpověď Nina(nina nová)
Foto
Vážená paní Nová, to, jestli si lidé v této zemi myslí, zda jsem dobrým či špatným ministrem, vůbec nesouvisí s tím, zda jsem z Hradce Králové nebo jiného konce. Mohu jenom říci, že někteří lidé v Hradci mě rádi nemají, někteří si mě váží. Možná to posoudí poslední soud, až se u něj octnu. Zatím se snažím dělat věci co nejlépe a nejpoctivěji.
Kdy budou už konečně zrušeny poplatky ?? Je to nehorázné - všechny poplatky zůstávají v kapse lékařům-nepřiznané zisky a nedovolené obohacování na úkor státu. Mají snad doktoři- hlavně obvoďáci- málo ? Jen za to, že nás vedou v evidenci a my k nim nechodíme- berou peníze, je to možný??(Jana D.)
Foto
Dobrý den, zdravím vás všechny čtenáře Blesk.cz.Současné ministerstvo zdravotnictví nepočítá ani s rozšiřováním ani s rušením poplatků u lékaře.Poplatky nejdou v žádném případě do kapsy lékařům, ale jsou příjmem zdravotnických zařízení, který je buď použit na provoz a nebo zdaněn v případě, že je zdravotnické zařízení v plusovém hospodářském výsledku. Obecně je možno říci, že to, co ušetří zdravotní pojištění tam, kde platí pojištěnci cestou poplatku jakousi spoluúčast, to zísají těžce nemocní pacienti na rozšiřování možností jejich léčby.