Domácí rozmrazovač

Cena: 10 Kč za litr

Smíchejte 1 díl vody s 3 díly octa, přidejte lžíci kuchyňské soli, promíchejte a naplňte do rozprašovače. Když ji nastříkáte na sklo, rozmrazí ho během několika minut. Odborníci ale doporučují to s takovou péčí nepřehánět, protože kyselá a slaná složka, která taví led, dokáže při dlouhodobém používání zahlodat i na laku vozu. Až se skla pořádně rozehřejí, opláchněte je proto čistou vodou, nebo směsí z ostřikovačů.

Kupovaný rozmrazovač

Cena: 160 Kč za litr

Výhodou kupovaného rozmrazovače je, že s ním můžete odmrazit i zámky u auta a bývá testovaný i pro teploty až do –35 stupňů pod nulou. Kromě vyšší ceny je nevýhodou především to, že si jej oproti domácí verzi neumícháte narychlo v kuchyni.

Škrabka a ventilátor

Cena: 50 Kč

Nastartovat auto, pustit ventilátory naplno a mezitím se věnovat škrábání skla škrabkou. To je nešvar, který je stále často po ránu vidět. Proč nešvar? Protože studený olej maže několikanásobně hůř než olej zahřátý a motor auta se kvůli tomu výrazně poškozuje. Nehledě na to, že produkuje i větší množství zplodin. Celá procedura zabere okolo deseti minut.

Fén zevnitř

Jestli nemáte v autě funkci ohřívání čelního skla, nezbývá vám než ohřívat ho ventilátorem či klimatizací. Pomoci u nenastartovaného auta si lze třeba fénem, kterým můžete zlehka a z dálky nahřát čelní sklo zevnitř, podobně jako topení auta. Ledová vrstva se od skla oddělí a sjede jako jeden kus.

Fén můžete s úspěchem použít třeba i na zamrzlé zámky nebo přimrzlé dveře. Procedura má ale dva háčky – potřebujete přívod elektřiny a také je i časově náročnější než jiné způsoby...

Karton nebo deka

Cena: zdarma

Dobré je zvyknout si hned po zaparkování překrýt čelní sklo kartonem či starou dekou a odklopit stěrače. Mrazem totiž přimrzají ke sklu a jejich dolování patří k nejdelším a nejsložitějším úkonům při rozmrazování čelního skla. Odtrhávat ani spouštět stěrače dříve, než všechna námraza odtaje, totiž nesmíte. Ledové krystalky by potrhaly jejich břity a začaly by na skle vrzat nebo stírat nekvalitně. Karton či deka vám usnadní práci, i když v noci výrazně nasněží.

TIP: V mnoha obchodech se dá pořídit plachta na čelní sklo, která ho ochrání před námrazou, sněhem a ledem. Je sbalitelná, vejde se do přihrádky ve dveřích a dá se pořídit i do 100 korun.

Pozor! Horkou vodu nezkoušejte

Někteří odvážní řidiči doporučují polít sklo zahřátou vodou. Je to ale veliký risk. Vlivem rozdílu teplot a pnutí sklo může velmi snadno prasknout a vy místo do práce budete chvátat spíš do servisu.

 

Fotogalerie
3 fotografie

 

Video
Video se připravuje ...

Dítě vypadlo v plné rychlosti z auta: Následoval okamžitý převoz do nemocnice! Twitter