Nové auto má sice dlouhou záruku, čistou historii, nevýhodou je ale čím dál vyšší pořizovací cena - a hlavně podle zkušeností roku 2022: není ani náhodou k dispozici hned. U žádaných modelů nejsou dnes výjimkou více než roční čekací lhůty. To je vzhledem k inflaci důležitý fakt, který hraje při rozhodování roli.

Nákupu vozu zpravidla předchází průzkum trhu a zúžení výběru na několik modelů či značek. Potvrzují to i data největšího prodejce ojetin u nás. „V padesáti procentech případů mají zákazníci vůz předvybraný na základě recenzí nebo zkušeností. Z toho polovina na výběru trvá, druhá polovina je ochotná svou volbu na základě doporučení přehodnotit,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel společnosti AURES Holdings, kam patří značky AAA AUTO a Mototechna.

„Jen asi čtvrtina lidí přichází do autobazaru s tím, že si vůz nechá doporučit až na místě,“ dodává. Pokud se kupující v automobilech příliš nevyzná, je určitě vhodné vzít si k nákupu někoho, kdo je schopen provést alespoň základní prohlídku vozu. „U nás umožňujeme detailní kontrolu vlastním automechanikem, včetně detailní kontroly na zvedáku či testovací jízdy,“ doplňuje.

Testovací jízda je velmi důležitá a neměli bychom ji opomíjet, může totiž odhalit mnohé nedostatky, které při pouhé statické kontrole poznat nelze. Na co se zaměřit? První je na řadě exteriér vozu.

„Kontrolujte barvu a rovnoměrnost laku, jehož tloušťku lze ověřit speciálním měřičem. Prověřte spáry, spoje karoserie i uchycení jednotliých dílů. V interiéru se zaměřte hlavně na opotřebování volantu, pedálů, řadicí páky, kryty airbagů a vzhled zavazadlového prostoru. Podívejte se i pod koberce a plastové kryty,“ ukazuje Vaněček naoko triviální, ale reálně opomíjenou praxi.

Do plných otáček

Samostatnou kapitolou je motor. Jeho chod by měl být plynulý, bez jakéhokoliv škubání. Při testu je dobré zrychlit až do maximálních otáček. V záběru by neměly být žádné prodlevy nebo ztráty výkonu. Důležitá je i prohlídka podvozku. Zaměřte se na korozi výfuku, stav uložení náprav a jejich součástí. Zkontrolujte sjetí pneumatik. Jakákoli nepravidelnost znamená problém v geometrii či tlumičích.

Aut je méně a méně

Více než třetina vozů se kupuje na úvěr. Ohledně potřebné dokumentace nezapomeňte na dva osobní doklady. Hodí se i v případě, že vůz kupujete na úvěr, což je dnes ve větších autobazarech naprosto běžný způsob nákupu.

„V našich autocentrech bylo prostřednictvím úvěru v tomto roce financováno okolo 35 % všech nákupů, zákazníci si tak mohou pořídit mladší a třeba lépe vybavený vůz,“ říká Petr Vaněček z AAA AUTO s tím, že toto číslo pravděpodobně dále poroste, jelikož nových vozů je stále nedostatek, zvýší se pravděpodobně i zájem o ojetá auta na splátky.

„Našim zákazníkům vždy doporučujeme vše si důkladně promyslet, v současné situaci by ale přílišné otálení mohlo být na škodu. Vývoj trhu totiž ukazuje, že množství vozů v nabídce se může dále snižovat,“ uzavírá Vaněček.

 

Video
Video se připravuje ...

Jak se chovat na místě dopravní nehody Videohub