Sjednání přes internet

Auto si na internetu můžete půjčit přímo u konkrétní autopůjčovny, anebo přes prostředníka. Výhodou je širší nabídka vozidel, většinou výhodnější ceny za samotný pronájem, nevýhodou omezené informace ohledně dodatečných poplatků, které si cílová půjčovna bude na místě účtovat. Jako prostředník se mohou chovat i velké společnosti, které mají pobočky v řadě měst, případně států. Mohou mít i stejné jméno jako lokální půjčovna, ale nemusí jít o totožný subjekt.

Zpoždění nahlašte

Jestliže si rezervujete auto v půjčovně s vyzvednutím na letišti, sdělte půjčovně číslo letu. Opožděné vyzvednutí vozu by vám mohlo způsobit problémy. „Většina autopůjčoven v rámci standardních služeb sama monitoruje eventuální zpoždění a je-li to z provozních důvodů možné, vyčkají. V případě zrušení letu je nutné autopůjčovnu včas informovat o novém termínu příletu (včetně čísla nového letu),“ říká Hana Botová, vedoucí zahraničního právního oddělení D.A.S. Rechtsschutz.

Méně seriózní autopůjčovny vám při zpoždění mohou zrušit rezervaci a odmítnout vrátit již zaplacenou částku.

Při převzetí foťte

Při převzetí i předání si vozidlo nafoťte ze všech stran. A všechny vady uveďte do předávacího protokolu.

„Bohužel není neobvyklá situace, kdy zákazník spěchá, pouze předá klíčky od vozidla a nenechá si potvrdit předávací protokol, ani si vozidlo nenafotí. Když poté autopůjčovna z jeho platební karty strhne částku za opravu poškrábaného blatníku a doloží je fotografií pořízenou v den odevzdání vozidla, nemá zákazník jak prokázat, že poškození vzniklo až během toho, co vozidlo přeparkovával pracovník autopůjčovny,“ varuje Botová z D.A.S. Rechtsschutz.

Soustřeďte se na pojištění

Povinné ručení bývá standardně v ceně půjčeného vozu. Standardně bývá v ceně i havarijní pojištění (CDW – collision damage waiver), jehož rozsah může být omezený a bývá se spoluúčastí. Některé autopůjčovny proto nabízejí zvláštní připojištění (SCDW – super collision damage waiver), které mívá širší rozsah krytí a nižší spoluúčast (v některých případech dokonce nulovou).

Právě takové lepší pojištění vám k pronájmu budou nabízet i zprostředkovatelé (kupř. on-line). „V takovém případě uzavřete jednak smlouvu o pronájmu vozidla se zahraniční autopůjčovnou a jednak smlouvu o pojištění s provozovatelem portálu (respektive s pojistitelem, se kterým provozovatel portálu spolupracuje),“ říká právnička Botová. I proto byste měli přesně dodržet pokyny, na koho se v případě nehody obrátit.

Pozor na zálohy

Při převzetí vozidla půjčovny vyžadují zálohu, nejčastěji formou blokace částky na kartě ve výši od pár set až po více než 1000 eur. Z této částky se hradí případné škody a spoluúčast. Pokud tuto částku na kartě nemáte, může po vás požadovat připojištění za cenu až několik stovek eur, které sníží spoluúčast.

Hlídejte si dodatečné poplatky

V přehledu cen při půjčování vozu je často nenajdete, ale mohou vám půjčení auta pěkně prodražit. Na tyhle poplatky si dejte v cenících autopůjčoven pozor:

● příplatek za mladého řidiče – věková hranice se liší. Zpravidla se týká řidičů do 25 let ● poplatek za vyzvednutí nebo vrácení vozidla mimo běžnou pracovní dobu autopůjčovny

● poplatek za čištění vozidla, je-li vráceno nadměrně znečištěné – obecným vodítkem je stav, v jakém bylo vozidlo předáno.

Přestupky vás doženou

Chytí vás radar, když jedete rychle? Zaplatíte pravděpodobně víc, než kdybyste jeli vlastním. Nejenom, že má půjčovna povinnost označit řidiče, ale často si ze zablokované částky na vaší kartě strhne i administrativní poplatek za jednání s úřadem, nejčastěji okolo 50 eur. „Zejména v Rakousku, Itálii nebo Španělsku na sebe měřené úseky často navazují, takže jednak řidič může obdržet více pokut a jednak si autopůjčovna může naúčtovat více administrativních poplatků,“ dodává Hana Botová.

Částka stržená z karty je vždy pouze administrativní poplatek půjčovně a skutečná pokuta vám přijde s určitým zpožděním ještě poštou. I tu musíte zaplatit.

VIDEO: Příběh hrdinů silnic: Zachránili umírajícího řidiče!

Video
délka: 03:40.38

Zachránili umírajícího řidiče. Oba se stali gentlemany Karel Janeček, Blesk