U auta je na dlouhé cestě víc než jindy důležitý dobrý technický stav, všechny potřebné doklady i povinná výbava, na níž mohou být v zahraničí odlišné požadavky. Tak jako by lidé měli vždy mít sjednané cestovní pojištění, měl by vůz mít platné povinné ručení a také sjednané havarijní pojištění. To si přitom lze sjednat i jen na omezenou dobu.

Únava zabíjí

Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou fyzickou zátěž, zejména pro řidiče – a od únavy či chvilkové nepozornosti je jen krůček k dopravní nehodě.

Podle statistik ministerstva zahraničních věcí sice počet dopravních nehod, které se českým řidičům stanou v zahraničí, klesá – v roce 2018 se jich odehrálo 95, o rok dříve 125 –, přesto se při dlouhé cestě autem vždy vyplatí zvýšená obezřetnost.

Připravte svůj vůz

Před jakoukoliv delší cestou je potřeba důkladně zkontrolovat technický stav auta. Prověřte stav provozních kapalin, stěrače, světla, brzdy a prohlédněte pneumatiky, zda nejsou poškozené a jsou správně natlakované. Je-li váš vůz staršího data nebo s ním míváte technické problémy častěji, nechte ho prověřit v autoservisu.

Nastudujte požadavky na povinnou výbavu auta v destinaci. Dopředu si také shromážděte veškeré potřebné doklady a ověřte si jejich platnost. Kromě cestovního pasu, občanky a řidičského průkazu budete do zahraničí potřebovat i malý technický průkaz a zelenou kartu, tedy potvrzení o platném povinném ručení. Starší řidiči nad 60 let by měli mít vyřízen doklad o zdravotní způsobilosti.

Nepodceňte pojištění

Povinné ručení je samozřejmostí, ale havarijní pojištění už tak časté není.  „Je potřeba dobře rozlišovat, k čemu které pojištění slouží,“ vysvětluje Michal Kozub z pojišťovny Direct. Povinné ručení chrání klienta před hrazením nákladů za škodu, kterou způsobí. Pokud by neměl toto pojištění, nejen že se vystavuje pokutě, ale hlavně by musel platit náklady ze svého.

Z povinného ručení se ovšem platí jen škody na cizím majetku, nikoliv na autě klienta. Na pokrytí škod na vlastním autě slouží právě havarijní pojištění. Existuje ovšem možnost sjednat si povinné ručení na jediný měsíc a havarijní pojištění na libovolnou dobu od jednoho týdne do jednoho roku.

Co se týče povinného ručení, tam odborníci doporučují uvažovat při cestě do zahraničí o navýšení finančních limitů pro různé pojistné situace.

Nezapomínejte zastavit

Nejlepší možností je mít při delší cestě k dispozici řidiče alespoň dva, takže se budou moci prostřídat.

Doporučuje se řídit bez přestávky maximálně čtyři hodiny, lepší ale je zastavit každé dvě hodiny a trochu se rozcvičit, a to ideálně na čerstvém vzduchu. Budete tudíž potřebovat mít možnost zastavit mimo dálnici a na chvíli vystoupit. Trasu cesty a četnost zastávek by si řidič či řidiči proto měli dobře naplánovat, a to i s ohledem na možnosti tankování.

 Víte, že...

...podle dat Českého statistického úřadu v roce 2017 vyrazilo na dovolenou vlastním vozem 47 procent Čechů? Nejčastěji míří do Chorvatska a na Slovensko.

VIDEO: Děsivé! Svou smrt si motorkář natočil.

Video
délka: 00:59.97

Poslední jízda youtubera Vladimír Blažek, Blesk