8. prosinec 2019
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav

Jaro se blíží! Jak na něj připravit své auto v 7 krocích?

/
 • Jak připravit auto na jaro?
  18. března 2017 ● 08:00

  Jaro už nám pomalu klepe na dveře, a tak je čas vzít auto a udělat si nějaký hezký výlet. Ještě předtím bychom se ovšem měli o náš vůz trochu postarat a dopřát mu údržbu. Není nutné svěřovat ho hned automachanikům, s naším návodem zvládnete řadu věci snadno a rychle sami.

 • 1.

  Výměna filtrů

  Důležité je vyměnit olejový, vzduchový a pilový filtr. Ten první nám v servisu vymění spolu s olejem, vzduchový filtr pak po zhruba 20 kilometrech a pylových po 15 tisících, tedy jednou za rok. Řada lidí na výměnu nedbá, jenže pylový filtr přitom zabraňuje pylům, aby se dostaly do klimatizace. Zachránit může na jaře i zdraví alergiků, zato když ho nevyměníme, můžou se ve filtru množit plísně.

   

  Olejový filtr

 • 2.

  Vyčištění klimatizace

  Výparník ochlazuje vzduch proudící do kabiny a za provozu na něm silně kondenzuje voda. Proto se zde dobře daří zákeřným mikroorganismům. Znečištění výparníku zvedá i spotřebu vozu. Každý druhý rok by měla být provedena i výměna chladiva. Dokonale vám ji vyčistí jen v servisu. V obchodech můžete sehnat i jednoduchý dezinfekční sprej, se kterým zvládnete základní údržbu sami.

  Klimatizace v autě

 • 3.

  Nové stěrače

  Během zimy lítají často teploty nahoru a dolů, což stěračům zrovna dvakrát nesvědčí. Stejně tak se na jejich kvalitě podepisuje i přimrzání ke sklu. Běžné stěrače tak obvykle vydrží v kondici jen asi půl roku. Pokud jsou ale poškozené pouze břity, můžete je vyměnit. Seženete je v prodejnách autopotřeb za pár desítek korun.

  Stěrače jsou jednou z vůbec nejchoulostivějších součástí auta.

 • 4.

  Vyluxování interiéru

  Na botách jsme si do auta během nanosili nejen zbytky sněhu, ale také štěrk, prach a zaschlé bláto. Většina z toho zůstala asi na koberečcích. Měli bychom proto popřemýšlet o důkladném vyčištění interiéru vozu. Pokud se svěříme do rukou firmy, vyjde nás takový jarní úklid auta na 500 až 2000 Kč.

  Interiér

 • 5.

  Namazání pantů

  Po zimě mohou také začít vrzat panty u dveří. Zkontrolujte je, očistěte a promažte.  

  Dveře u ata

 • 6.

  Kontrola brzd

  Povinnost je zkontrolovat brzdové obložení v servisu. Mráz a sníh dal totiž zabrat celému systému, včetně ABS. Brzdové destičky mohou být sjeté, čidla ABS zanesená špínou a kotouče zvlněné. Mechaniky poproste i o kontrolu podvozku a tlumiče.

  Opotřebované brzdové destičky auta

   

 • 7.

  Důkladná koupel vozu

  Autíčko by potřebovalo též pořádně vykoupat od špíny a zbytků soli. Pravidelné projetí myčkou je samozřejmostí, ale pokud jste to zanedbávali, teď nešetřete. Nechte váš vůz pořádně vymýt, vysušit a ošetřit podvozek speciálním přípravkem.

  Mytí auta tlakovou myčkou

 • 8.

  Přezouvání pneumatik?

  Možná už v duchu přemítáte, že byste přezuli na letní gumy. Raději s tím ale nechvátejte, vždyť zákonná povinnost platí až do 31. 3. a nikde není psáno, že ještě ve vyšších polohách nemůže několikrát nasněžit. Přezouvání se doporučuje až poté, co teplota stoupne dlouhodobě nad 7 stupňů.

  Přezouvání pneumatik

  Když jsme vyřešili otázku přezutí pneumatik, zbývá ještě připomenout, jaká obvu je vhodná pro řidiče, respektive řidičku auta. Pokud tápeje, podívejte se na video, které vám tuto problematiku osvětlí:

  Video
  délka: 02:44.56

  Jaké boty jsou nejlepší na řízení? Zapomeňte na dřeváky, nazujte si baleríny! Adam Balažovič

  Fotogalerie
  18 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy