Ale obecné doporučení přece jen zní: Máte-li sebemenší pochybnosti, linku 158 volejte.

Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, která byla z kategorie těch menších - tedy do škody 100 tisíc na jednom vozidle, můžete roli dopraváků zastat sami. Ovšem měli byste to udělat ve svém vlastním zájmu pořádně! Jak na nic nezapomenout a ochránit svá práva?

1. Zajistěte bezpečí pro ostatní
Těsně po nehodě udělejte všechno pro to, aby do vás 'nevletěl' někdo další - zapněte všechny čtyři blinkry, dejte výstražný trojúhelník a oblečte si vestu. Pokud je v autě nějaký spolucestující, ať raději odejde ze silnice za svodidla a vyčká v dostatečné vzdálenosti.

2. Není někdo zraněn?
Okamžitě poté, co zabezpečíte místo nehody, zjistěte, jestli nebyl někdo zraněn. Teprve pak začněte zjišťovat škody a to, zda na silnici nevytéká olej nebo benzin - pak by bylo třeba volat hasiče. Každý z účastníků by měl odhadnout škody na svém autě - proto byste měli mít trochu přehled o ceně náhradních dílů. Není od věci zajít do svého servisu a poptat se po nich? Pokud není škoda na jednom autě podle vás vyšší než sto tisíc, policii volat nemusíte. Nemusíte se ani bát - bude-li vyšší, nic zásadního se neděje!

3. Čím víc důkazů, tím lépe!
Skoro každý už má mobil s foťákem - použijte ho a zdokumentujte to, jaké poškození auta mají, jak stojí. Pokud jsou svědci, požádejte je o kontakt. Namalujte plánek. Samozřejmě vyplňte formulář o nehodě a co hlavně - shodněte se na viníkovi nehody. Když se nemůžete domluvit, tak volejte policii. Stejně jako v případě, že je někdo opilý, že nechce ukázat doklady nebo máte jakékoli nejasnosti i problémy. Za příjezd policie i k menším nehodám nebudete nic platit, takže nic neriskujete.

4. Trestné body potížistům
Když jeden z účastníků nehody dělá potíže, nechce spolupracovat, ukázat doklady, může dostat až tři body jako trest. Pokud přijede policie, musí hříšníci počítat i s body za přestupky.

5. Zavolejte pojišťovně
Není od věci informovat pojišťovnu rovnou z místa nehody - poradí, pokud si nejste jisti, jestli máte k dispozici všechny potřebné údaje. Jako viník nehody byste to měl udělat určitě, poškozený může kontaktovat pojišťovnu viníka - ovšem ani jeho oznámení nenahrazuje hlášení, které by měl udělat viník a bez kterého nebude vyplacena náhrada škod. Pojišťovna ho ale může pak kontaktovat a vyzvat k nahlášení, pokud s tím sám otálí.

6. Neopravujte, dokud nebude nafoceno
Auto nenechávejte opravovat, dokud nebude hotová dokumentace pro pojišťovnu. Likvidátor si vše nafotí a zaznamená. Jestli bude poškození opraveno bez toho, nemusíte dostat plnou, ale jen 'tabulkovou' cenu poškozeného dílu - ta je mnohem nižší.

Kdy rozhodně policii volat?
• dojde-li ke zranění nebo smrti
• pokud je zjevná škoda vyšší než 100 tisíc na autě (nebo přepravovaných věcech)
• jestliže byla poškozena silnice nebo dopravní značení
• nejste schopni zajistit plynulý provoz v místě nehody
• způsobili jste škodu někomu dalšímu
• máte jakékoli pochybnosti o tom, že je některý z účastníků pod vlivem alkoholu
• nechce-li viník spolupracovat, ukázat doklady o vozidle nebo se legitimovat

Co musí být v záznamu o nehodě?
Nemusíte mít nutně po ruce formulář, ale Blesk vám ho pro ulehčení raději nabízí. Na jakýkoli papír lze zapsat údaje o účastnících. Hodí se před jméno hned uvést 'viník', 'poškozený'. Jakýkoli záznam musí být podepsaný oběma účastníky. Údaje by měly zcela nepochybně identifikovat účastníky i automobily. Doplňte záznam co nejpřesnějším plánkem a popisem průběhu nehody.