Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Covid a triky šéfů, exekuce, trable podnikatelů: Odborníci na telefonu Blesku už v pondělí!

/
 • Odborníci na právní problematiku poradí už v pondělí 26. října.
  23. října 2020 ● 09:03

  Covid bezohledně vtrhl do našich životů a často po něm nezůstal kámen na kameni. Ohrožuje zaměstnance, podnikatele i drobné živnostníky. Z našich peněženek se kvůli němu stala černá díra. Desetitisíce lidí se ocitly ve finančních problémech a některým dokonce hrozí exekuce.

  Pravidla se mění za pochodu a řada lidí kvůli tomu neví, kde jim hlava stojí. Přemíra starostí ale způsobuje, že rezignují na svá práva a nedokážou se za ně pořádně porvat. V této nelehké situaci nabízí pomocnou ruku Odborníci na telefonu Blesku.

   

  Renomovaní právníci, prezidenti Notářské a Exekutorské komory i odbornice ze Státního úřadu inspekce práce budou v pondělí 26. října dvě hodiny zvedat telefonní sluchátka, odpovídat na vaše dotazy a radit ve složitých životních situacích. Potřebujete poradit? Vytočte číslo a ptejte se odborníků na telefonu.

 • 1.

  Nejčastější triky šéfů

   

  Volejte 26. října 10 – 12 hod.

   

  Mgr. Roman Moussawi, z advokátní kanceláře Mgr. Roman Moussawi

   

  Tel.: 225 977 721

  Mgr. Roman Moussawi.

  Mimořádná situace, jako je epidemie covidu, sice vyžaduje mimořádná opatření, neměla by ale být na úkor zaměstnanců. Přesto se řada šéfů snaží »utahovat« kohoutky s penězi a šetřit na podřízených.

   

  Hledáte práci? Ještě než vůbec podepíšete pracovní smlouvu, může se vás šéf pokusit připravit o peníze prací »na zkoušku« nebo oddalováním podpisu smlouvy. Jenže bez podepsané pracovní smlouvy vás nechrání zákon, což může být problém třeba v případě pracovního úrazu.

   

  Další nástrahy můžou být ukryté přímo ve smlouvě. Místem výkonu práce tak může být celá ČR a vy nebudete tušit, kde budete »hákovat« další den. Úskalí může skrývat i zkušební doba, smlouva na dobu určitou nebo práce na »dohodu«. V případě platu můžete naletět například na plané sliby nebo švindly okolo přesčasů a víkendů. A časté jsou i lži a tahanice okolo výpovědí, které vás mají připravit o odstupné.

 • 2.

  Jak řešit problémy s penězi

  Volejte 26. října 10 – 12 hod.

   

  JUDr. Ondřej Preuss, Ph. D., advokát, Dostupnyadvokat.cz

   

  Tel.: 225 977 722

  JUDr. Ondřej Preuss Ph.D., Dostupnyadvokat.cz

   

  Epidemie útočí na základy našeho života a ovlivňuje samozřejmě i naši peněženku. Někdo zatím pociťuje jen mírnou finanční nepohodu, další zabředávají do problémů s penězi stále hlouběji a hlouběji. Během jarní vlny epidemie stát přispěchal s celou řadou opatření. Bylo například možné odložit splácení nájemného i hypoték.

   

  Jenže řada nouzových opatření už skončila nebo brzy skončí. Lidé by už tak nejen měli začít opět platit nájemné nebo hypotéky, ale i splácet dlužné částky, které jim odkladem vznikly. Jenže druhá vlna koronaviru jim často zkomplikovala životy více než ta první. Pak se hodí i peníze získané za nevyužitou vstupenku na koncert, kroužek, který neproběhl, nebo kvůli covidu cestovní kanceláří odsunutou dovolenou.

 • 3.

  Co podnikatelům usnadní život?

   

  Volejte 26. října 10 – 12 hod

   

  Mgr. Vít Šilhavý z Arrows advokátní kanceláře, s. r. o

   

  Tel.: 225 977 723

  Mgr. Vít Šilhavý z Arrows advokátní kanceláře, s.r.o.

   

  Těžké časy zažívají kvůli pandemii koronaviru nejen velké firmy, ale i drobní živnostníci. Existují však možnosti, díky nimž se dá krušné období přežít a postupně se zase postavit na nohy. Podpořit podnikatele se snaží vláda, která prodloužila program Antivirus A. Pomoci zachovat pracovní místa a nedostat se přitom do obřích ztrát by měl pomoci i tzv. kurzarbeit. Stát myslí i na OSVČ. Všechny problémy ale nevyřeší státní pomoc. Vyplatí se znalost vlastních práv a možností, které nabízí zákon.

 • 4.

  Kdy se hodí notář

  Volejte 26. října 10 – 12 hod.

   

  Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

   

  Tel.: 225 977 724

  Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

   

  S notářem se nemusíme setkat jen párkrát v životě. Správně sepsaná předmanželská smlouva omezí budoucí spory a hádky o majetek. Pokud sepíšete závěť přímo u notáře, nehrozí její ztráta, protože ji notář uloží a zapíše do centrální evidence. Máte tak jistotu, že dědictví bude rozdělené podle vašeho přání.

   

  Při koupi nemovitosti se vyplatí uložit peníze do notářské úschovy, kde zůstanou, dokud nebudou vaše vlastnická práva zapsána do katastru nemovitostí. Podnikání pak usnadní rychlé založení s. r. o., díky kterému se vyhnete dlouhým čekacím lhůtám a obíhání úřadů.

 • 5.

  Exekutor nepříjde bez varování

  Volejte 26. října 10 – 12 hod.

   

  JUDr. Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR

   

  Tel.: 225 977 725

  JUDr. Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR

   

  Covid krutě zasáhl naše peněženky. A někoho dokonce vehnal až do exekuce. Řada lidí se s tak dramatickou situací setkává poprvé a bojí se, že u nich exekutor zazvoní bez upozornění. Exekuce se ale v Česku řídí podle státem stanovených pravidel a s »posvěcením« soudu. A exekutorem v Česku nemůže být kdekdo. Zákon vyžaduje právnické vzdělání, praxi a registraci v Exekutorské komoře ČR. Do úřadu pak exekutora jmenuje ministr spravedlnosti.

 • 6.

  Nenechte se obírat na výplatě

   

  Volejte 26. října 10 – 12 hod.

   

  Mgr. Dalimila Solnická, vedoucí úseku inspekce pracovněprávních vztahů a pracovních podmínek Státního úřadu inspekce práce

   

  Tel.: 225 977 727

  Mgr. Dalimila Solnická, vedoucí úseku inspekce pracovněprávních vztahů a pracovních podmínek, Státního úřadu inspekce práce

   

  Řada zaměstnavatelů se snaží šetřit na úkor svých zaměstnanců. Platí málo, ale povinnostmi nešetří. Co ještě je v mezích zákona a kdy už je to za hranou? A týká se minimální a zaručená mzda všech zaměstnanců? Nejen práva zaměstnanců hájí Státní úřad inspekce práce. Má na starosti dodržování pracovněprávních předpisů a zákon, dohlíží na dodržování bezpečnosti i ochrany zdraví při práci. A v případě pochybení může ukládat pořádně »mastné« pokuty.

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy