Alena Paldusová se o dluzích svého chotě dozvěděla až ve chvíli, kdy proti ní začalo být vedeno devět exekucí s celkovým dluhem téměř dva miliony korun. „Nejvíc mě na tom štve ta nespravedlnost, že musím splácet, platit své i jejich právníky, soudní poplatky, vlastně celou tu šarádu, přestože jsem si nepůjčila ani korunu,“ neskrývala rozčarování žena pracující v Charitě Vyškov.

Kvůli skrývání manžela před věřiteli však i nadále čelí hrozbě zabavení vlastního domu. Tomu se rozhodla bránit u soudu. Při pracovní návštěvě seniora Rudolfa pak má co dělat, aby na ní nic nepoznal. „Viděl, že nejsem ve své kůži. Vždycky říkám, namontujte si úsměv číslo tři. Naši klienti nesmí poznat, že nás něco trápí,“ řekla Alena Paldusová kolegyni.

„Polovinu života pomáháš lidem. Kdo ale teď pomůže tobě?“ dostane odpověď. Zda se dočká zastání alespoň u soudu, se dozvíme v dalším pokračování seriálu vysílaném každou středu na ČT1 od 21.20.

Čelíte exekuci? Tak na tohle si dejte pozor

Přijdou kamkoliv

Drtivá většina lidí si myslí, že exekutor chodí jen tam, kde má dlužník trvalé bydliště. Proto se hlásí na obecní úřad. To je ale velký omyl. „Exekutor může přijít tam, kde má důvodné podezření, že má dlužník své věci a majetek – tedy může to být u kamaráda, u rodičů, u známých, dokonce i v azylovém domě,“ varuje Radek Hábl, moderátor pořadu z Institutu prevence a řešení předlužení.

Zabaví cokoliv

Exekutor nemusí na místě zjišťovat, komu co patří. Může tak olepit i věci, které patří majiteli domu či bytu (např. příbuzným), a nikoli dlužníkovi. „Je pak jen na majiteli olepených věcí, aby na místě prokázal, že věcí patří jemu, a nikoli dlužníkovi, například účtenkami na jméno nebo výpisem z účtu, což je velmi náročné,“ řekl Radek Hábl. Mezi nezabavitelné věci patří např. pračka, lednička, postel, židle, stůl, hračky či zdravotní pomůcky.

Vylomí zámek

Zákony umožňují, aby soudní exekutor vstoupil do obydlí dlužníka i bez jeho přítomnosti, většinou za pomoci zámečníka. „Následně projdou byt a provedou soupis majetku. Při odchodu vymění zámek a klíče většinou odvezou do exekutorského úřadu, klidně na druhý konec republiky,“ řekl Hábl.

Může vám pomoci

Bezplatné rady dlužníkům poskytuje Červené sluchátko organizace Člověk v tísni na lince 770 600 800.  V provozu je každý všední den od 9 do 17 hodin!

 

Video
Video se připravuje ...

O čem se mlčí: Dluhy a exekuce - Jak se dostat z dluhů Videohub

Fotogalerie
4 fotografie