ChatGPT je hlavním průkopníkem a popularizátorem konverzační umělé inteligence, který si může vyzkoušet kdokoliv. Zhruba 25 procent Čechů ve věku od 18 do 65 let jej využívá aktivně. Ve věku do 26 let je to 52 procent Čechů.

„Čísla nastupující generace poměrně jasně ukazují, kde je budoucnost. Nejde přitom jen o nějaké nahodilé zkoušení možností umělé inteligence, více než čtvrtina mladých využívá ChatGPT pravidelně, prakticky každý týden, nemálo z nich dokonce na denní bázi,“ uvedl spoluzakladatel Enehana Michal Peška.

Nejmladší generace využívá inteligentního chatbota ve stylu ChatGPT nejčastěji jako pomocníka i v práci. Z lidí, kteří mají o ChatGPT alespoň nějaké povědomí, dnes pomáhá pětině mladých. Dalších 33 procent z nich si myslí, že by jim v práci takový inteligentní chatbot pomohl.

„Systematičtější a zároveň praktické využití umělé inteligence ve firmách a organizacích však zatím spíše pokulhává. Právě schopnost přetavit možnosti generativní AI do fungujících a přínosných nástrojů či řešení je hlavní výzvou, na kterou se nyní soustředíme,“ řekl ředitel startupu Rossie.AI Martin Franc. Mezi takové nástroje AI může podle něj patřit monitoring hovorů, kdy umělá inteligence vytvoří souhrn hovoru, identifikuje z něj vyplývající úkoly a zadá je. Nebo ohodnotí operátora a předá mu zpětnou vazbu. Dále například zpracování e-mailů, když AI dokáže klasifikovat mailové zprávy, připravit pro příjemce souhrn sdělení e-mailů a vytvořit na jeho základě zadání.

Zhruba sedm procent lidí uvedlo, že využití inteligentního chatbota ve stylu ChatGPT by v jejich práci sice dávalo smysl a bylo možné, ale oni sami nechtějí. Další dvě procenta Čechů mají z ChatGPT obavy.

Video
Video se připravuje ...

Expert o umělé inteligenci: Je to mocný nástroj. Jak se bránit proti deepfakes? Bára Holá

 

Fotogalerie
10 fotografií