Přelomové rozhodnutí soudu: Google nezákonně potlačuje konkurenci!

  • Logo společnosti Google
    Autor: ver,dak - 
    7. 8. 2024
    05:00

    Nejpopulárnější vyhledávač světa Google má problém. Podle amerického soudu si nezákonně udržuje monopol v internetovém vyhledávání, čímž potlačuje konkurenci a brání inovacím. Rozhodnutí, které nemá v dějinách obdoby, může úplně změnit podobu internetu.

  • 1.Přelomové rozhodnutí

    Společnost Alphabet, která vlastní Google, se dostala do problémů poté, co ji zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti. Firma se podle něj chová protisoutěžně a na trhu má nezákonně monopol. Federální soud ve Washingtonu mu pak dal za pravdu.

    Soudce Amit Mehta rozhodl, že Google potlačuje konkurenci ve vyhledávání i reklamě. To podle něj Googlu mj. přináší více než 300 miliard dolarů v ročních příjmech. Ve vzduchu tak visí obří pokuta i zákaz exkluzivních smluv, které Google dosud uzavíral – např. s některými operátory či výrobci telefonů, kterým zakazoval do zařízení předinstalovávat konkurenční vyhledávače. Podle agentury AP jde o přelomové rozhodnutí, které může změnit podobu internetu.

  • 2.Převratný úspěch

    Rozhodnutí soudce Mehta bylo nekompromisní. „Google je monopolista a jedná jako monopolista, aby si udržel svůj monopol,“ stojí v něm. Pro Google je verdikt fiasko. Vytrvale totiž tvrdil, že vyhledáváč je tak dobrý, protože se stal synonymem pro internetové vyhledávání. Firma se hodlá odvolat.

    Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland (71) po výsledku slavil a uvedl, že vítězství je převratným úspěchem amerického lidu. „Žádná společnost - bez ohledu na to, jak je velká nebo vlivná - nestojí nad zákonem,“ dodal.

  • 3.Převaha v Česku

    Googlu patří 92 % vyhledávacího trhu na celém světě, podle měsíční návštěvnosti webů je bezkonkurenčně na vrcholu – navštíví ho zhruba 84 miliard lidí za měsíc (data za rok 2023). A na pomyslném vrcholku se vyhledávač drží i v Česku – používá ho bezmála 83 % uživatelů, zatímco druhý Seznam jen necelých 13%.

    Následuje vyhledávač Bing s asi 3 %, na spodní příčce se s necelou polovinou procenta tyčí DuckDuckGo, YANDEX a Yahoo!. Na telefonech je pak převaha Googlu ještě zřetelnější – v Česku mobilní vyhledávač používá zhruba 88 % uživatelů, Seznam pouhých 12 % a Bing pak jen čtvrtina procenta (všechna data za červenec 2024 – pozn. red.).

  • 4.Google v Evropě

    Podle profesora Michala Tomáška z katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy přistupuje americký právní systém k monopolům jinak než ten evropský. „Evropské právo je v tomto volnější. Americké soutěžní právo zakazuje dominantní postavení jako takové, kdežto evropské soutěžní právo dominantní postavení nezakazuje, ale zakazuje jeho zneužití,“ vysvětlil.

    Co to znamená? „To může být třeba důležité, pokud jde o vliv na tvorbu cen. Když si dominant může diktovat ceny, protože mu nikdo nemůže účinně konkurovat,“ dodal Tomášek. V takovém případě už by podle něj musel zasáhnout Soudní dvůr Evropské unie. Něčím takovým už si firma Alphabet ostatně prošla v EU v roce 2022, kde schytala historicky nejvyšší pokuty kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže.

  • 5.Spravedlivá soutěž

    V EU zajišťuje spravedlivou soutěž mezi digitálními platformami Akt o digitálních trzích. A to bez ohledu na jejich velikost. Díky tomu má být digitální odvětví konkurenceschopné a spravedlivé. Zakazuje např. nekalé praktiky velkých platforem a zajišťuje spotřebitelům lepší služby i spravedlivější ceny.

    Evropská komise v září 2023 označila šest největších společností, které měly do března zajistit soulad s novými povinnostmi. Byly jimi Alphabet (Google), Amazon, Apple, ByteDance (TikTok), Meta (Facebook, Instagram) a Microsoft.

  • 6.Rozhovor s Janem Hořeňovským z Právnické fakulty UK

    Jak přelomové je toto rozhodnutí (v rámci internetového/digitálního práva)?

    Toto rozhodnutí je skutečně přelomové a má potenciál výrazně ovlivnit právní rámec internetového a digitálního práva, resp. soutěžního práva v této oblasti. Soud rozhodl, že Google systematicky zneužíval svoji tržní dominanci k eliminaci konkurence.

    Typickým příkladem takového jednání řešeným v rozhodnutí je postup, při němž Google uzavřel se společností Apple i dalšími výrobci telefonů smlouvy, dle nichž měly povinnost nainstalovat Google jako výchozí aplikaci pro vyhledávání. Tím došlo k omezení volby zákazníků a znevýhodnění konkurence v této oblasti.

    Toto rozhodnutí může být východiskem pro další regulace a právní kroky nejen proti Googlu, ale i proti dalším technologickým gigantům užívajícím podobné praktiky. Zároveň dokládá, že aktuálně je – i vzhledem k masivnímu rozšíření moderních technologií a vlivu za nimi stojících nadnárodních korporací – kladen důraz na spravedlivou soutěž a ochranu spotřebitelů více než kdy dříve.

    Znamená zlom pro monopol technologických gigantů na trhu?

    To je samozřejmě otázka, která se nyní nabízí, nicméně bylo by předčasné dávat na ni jednoznačnou odpověď. Na jednu stranu toto bezprecedentní rozhodnutí představuje významný milník pro monopolní praktiky technologických gigantů, přičemž obsažená argumentace fakticky otevírá prostor pro přísnější dohled nad tržními praktikami těchto společností, stejně jako pro další kroky ze strany regulačních orgánů mající za cíl zvýšení konkurence na digitálním trhu a jeho otevření pro další společnosti.

    Na druhou stranu je nutné vzít v potaz, že se jedná o rozhodnutí prvoinstanční, proti němuž se Google může odvolat, což také patrně učiní. Ostatně zástupce společnosti Google již po vyhlášení rozhodnutí oznámil, že společnost podá odvolání, přičemž vzhledem k důležitosti případu lze předpokládat, že Google podnikne veškeré dostupné právní kroky, aby rozhodnutí prvoinstančního soudu zvrátil.

    Může rozhodnutí ovlivnit fungování internetu v Evropě, i vzhledem k přijatému Aktu o digitálních trzích? Bude Google mít stejný problém v Evropě?

    Rozhodnutí může mít nepřímý vliv i na evropský trh, a to i v případě, že by nakonec Google uspěl s odvoláním, neboť na základě jeho (ne)úspěchu u amerických soudů nelze předjímat výsledek obdobného řízení v rámci Evropské unie.

    Akt o digitálních trzích již stanovuje přísná pravidla pro dominantní technologické firmy v Evropě, a tento rozsudek může podpořit úsilí Evropské komise jakožto evropského regulátora při prosazování těchto pravidel. Určitou inspiraci přitom může představovat právě odůvodnění rozhodnutí amerického soudu, včetně v něm uvedených příkladů zneužití dominantního postavení.

    Google i další internetoví giganti budou muset postupovat obezřetně, aby se vyhnuli podobným právním problémům také v Evropské unii, kde je nyní posílena regulace této oblasti právě díky přijetí Aktu o digitálních trzích.

    Měla by mít obavy Meta, může se něco podobného stát i u sociálních sítí?

    Ano, to je možné. Meta (provozující mj. Facebook a Instagram) i další sociální sítě mohou být tímto rozhodnutím nepřímo ovlivněny, neboť regulační orgány mohou začít podrobněji zkoumat jejich obchodní praktiky a tržní chování.

    Mohou se tedy ocitnout pod zvýšeným dohledem a potenciálně čelit podobným právním výzvám jako Google, pokud by se prokázalo, že zneužívají svoji tržní sílu k podobným praktikám. Toto rozhodnutí tedy může sloužit jako určitý vzor pro regulační orgány, které nyní mohou být nyní odhodlanější k řešení podobných problémů také v kontextu sociálních sítí.

    Video  Průvodkyně Kyber Tabu Tereza Kostková: Mám ráda, když vím i o svém nepříteli!  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

    Video  Kyber tabu: Kyber otázky  - Kyber tabu
    Video se připravuje ...

    Video  Kyber tabu: Politika  - Kyber tabu
    Video se připravuje ...

    Video  Kyber tabu: Duopol  - Kyber tabu
    Video se připravuje ...

    Video  Kyber tabu: Dezinformace  - Kyber tabu
    Video se připravuje ...

    Video  Kyber tabu: Zprávovody  - Kyber tabu
    Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa