Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Čínští hackeři dříve zaútočili na skupinu, jejímž členem byl Lipavský

29. března 2024
20:41

Skupina hackerů APT31, která má podle Spojených států a Británie úzké vazby na Čínu, před lety zaútočila i na parlamentní skupinu, jejímž členem byl současný ministr zahraničí Jan Lipavský. Informoval o tom bruselský server Politico. Cílem útoků byly e-mailové adresy členů Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC) z EU a Británie.

Podle obvinění, které tento týden zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, skupina, která má podle Washingtonu úzké vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti, v roce 2021 učinila kybernetický útok na členy IPAC z EU a Británie. Mezi nimi byl i tehdejší poslanec Lipavský. Ten byl v letech 2017 až 2021 místopředsedou zahraničního výboru a výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a také členem jejího podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR.

Lipavský serveru Politico řekl, že informace o útoku skupiny APT31 na představitele meziparlamentní aliance potvrzují názory, podle kterých rostoucí asertivita Číny představuje systémovou výzvu.

Spojené státy a Británie tento týden uvalily sankce na lidi a firmy spojené s kybernetickými útoky podporovanými čínskou vládou. Londýn připisuje skupině APT31 útoky na e-mailové účty britských poslanců kritických k působení Číny. Americké ministerstvo obrany přičítá skupině kybernetické útoky na americké firmy, představitele ministerstev a na zákonodárce.

IPAC sdružuje zákonodárce z několika desítek zemí. Skupina se zabývá tím, jak demokratické země přistupují k Číně. K politice Pekingu a příliš vstřícným postojům k Číně většinou zaujímá silně kritická stanoviska.

Video  Česko zmrazí ruský státní majetek, oznámil Lipavský. Netýká se to ambasády  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jajas ( 31. března 2024 21:14 )

Uživa Tel: Babu jak babu, ale prý má děcko...to je ještě neuvěřitelnější... 😁

jajas ( 31. března 2024 21:13 )

Koukám na tu fotku budulína Lipavského a vzpomněl jsem si na jednoho spolupracovníka, který takovým týpkům říkal, že mají "fackovací ksicht"....úplně to sedí. 😃

Jirik-ta ( 31. března 2024 08:34 )

Avdějevka je satelitní město Doněcku. Od roku 2014 zde UKR armáda budovala opevnění, hromadila zásoby a držela posádku přibližně 10 tisíc mužů. Odsud UKR armáda každodenně ostřelovala Doněck, hlavní město DNR, Doněcké Národní Republiky. Avdějevka byla pro znepříjemnění života lidí v Doněcku mega výhodná, protože město bylo na dostřel i z jednoduchých a levných minometů. Dálkovým minováním UKR armáda pravidélně rozsévala do města protipěchotní miny. Konečně Avdějevka padla.
Ukrajina prohrala valku uz v dubnu 2022 kdyz odmitli mir a neutralitu v Istanbulu.

Jirik-ta ( 31. března 2024 06:30 )

Potřebuje se Česká republika probíjet do čela protiruských zemí? Pokud z jiných důvodů ne, myslí si čeští politici, že nebudou potřebovat podporu Ruska při obhajobě nebo prosazování důležitých zájmů?

Čeští poslanci by se mohli zeptat svého premiéra, kdo dal Ukrajině souhlas k ostřelování ruského území českými raketami. Pokud se nezeptají oni, jednou se Petra Fialy může zeptat někdo jiný, dodává Ján Čarnogurský.

Uživatel_5650027 ( 30. března 2024 23:37 )

Babu nebo kluka? Babičku má. Marconi babu i babičku má v jednom!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa