Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci zásahu proti „farmě botů“ zabavil dvě domény, které správci falešných účtů použili k registraci e-mailových adres při jejich vytvoření. „Dnešní kroky představují premiéru, pokud jde o narušení Ruskem podporované farmy botů na sociálních sítích využívající generativní AI,“ komentoval vývoj šéf FBI Christopher Wray.

Deník The Washington Post (WP) poznamenal, že vlády v poslední době čím dál více využívají umělou inteligenci ve snaze šířit svá sdělení ve větším rozsahu a s větší důvěryhodností. Zásah proti ruské síti je ale podle něj neobvyklý tím, že Američané a jejich partneři ji spojují s FSB a televizí RT, dříve známou jako Russia Today.

Fungování vlivové operace podrobně popisuje tisková zpráva ministerstva spravedlnosti i samostatný materiál FBI a zahraničních parterů, podle kterého Rusové skrze falešné účty šířili dezinformace do několika zemí včetně Polska, Německa a Izraele. Jako příklady jsou uvedeny příspěvky o ruské válce na Ukrajině na účtech, které se vydávaly za profily Američanů.

Dohromady západní složky na X zachytily 968 podvodných profilů. Na jejich správu Rusové používali i program s názvem Meliorator, který dokáže ve velkém vytvářet autenticky vyhlížející účty či generovat obsah imitující běžného uživatele sociální sítě, uvádí vyšetřovatelé. Systém přitom obcházel jeden z nástrojů proti falešným účtům na síti X. Ta se k věci ihned nevyjádřila, píše WP.

Automatizované či falešné účty označované slovem „bot“ již roky k šíření propagandy využívá vícero zemí, zdokumentován je také případ takovéto operace s vazbami na americkou armádu. Experti v poslední době upozorňují, že rozvoj generativní AI může těmto taktikám výrazně pomoci, neboť programy jako ChatGPT a další mimo jiné umožňují ve velkém vytvářet obsah v různých světových jazycích.

Video
Video se připravuje ...

Vánoce v Evropě bez energií podle ruské propagandy RT