Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Polojasno 10°C

11 věcí, které musíte vědět o Windows 11: Nový operační systém startuje již dnes!

/
 • Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  5. října 2021 ● 13:00

  Po šesti letech vychází úplně nová verze nejrozšířenějšího operačního systému pro počítače. Ode dneška bude možné stahovat Windows 11 a také koupit nový počítač, který už tento týden bude mít předinstalovaný. Oproti Windows 10 má několik nových funkcí, odlišný vzhled, a hlavně je pro stávající uživatele zdarma.

 • 1.

  Jak získat Windows 11

  „Jedenáctky“ fakticky vycházejí 5. října 2021, avšak ne ke všem se systém dostane hned první den. Microsoft řekl, že aktualizace budou probíhat postupně několik měsíců. Především nezkušení uživatelé by neměli nikam spěchat, nové verze tak obrovských softwarů přicházejí i s porodními bolestmi, takže za oněch několik měsíců bude systém v lepší formě.

  Raději proto nehledejte způsob, jak aktualizaci vynutit ručně, ale počkejte, až sama dorazí. Jestli už je dostupná, se můžete přesvědčit tak, že v nabídce Start napíšete „Vyhledat aktualizace“, klikněte a systém zkontroluje, jestli jste na řadě. V nabídce dostupných aplikací bude zřetelně uvedeno Windows 11. Od dnešního dne by se také měly začít prodávat nové počítače s již předinstalovaným systémem, takové chystají všichni největší výrobci jako HP, Lenovo, Asus nebo Acer.

  Video
  délka: 02:42.86

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11 Microsoft

 • 2.

  Na jakých počítačích poběží

  Tady očekáváme největší mrzení. Tvůrci systému značně zvýšili požadavky na výkon a výbavu počítače, navíc také záleží, jak konkrétně bude nastavený. Obecně lze říct, že je-li zhruba tři roky starý, Windows 11 na něm poběží. Na webu microsoft.com zamiřte dolů k sekci Zkontrolovat kompatibilitu a klikněte na Stáhnout aplikaci PC Health Check. Tu pak nainstalujte, spusťte a nahoře v rámečku Představujeme Windows 11 stiskněte Zkontrolovat teď. Aplikace ověří, jestli vás počítač požadavky splňuje a co případně nevyhovuje.

  Pokud se vyznáte v počítačovém hardwaru, tak vězte, že potřebujete:

  ·         1GHz procesor se dvěma jádry či lepší. Až na několik výjimek jde o čipy Intel Core 8. generace nebo AMD Ryzen 2000 a novější

  ·         Operační paměť o velikosti alespoň 4 GB

  ·         Úložiště s kapacitou 64 GB či větší

  ·         Grafickou kartu s podporou rozhraní DirectX 12

  ·         Minimálně 9palcový displej s rozlišením 1280 × 720 px

  ·         Bezpečnostní čip TPM 2.0, firmware typu UEFI a aktivní zabezpečené spouštění (Secure Boot)

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 3.

  Co bude s Windows 10?

  Nesplňuje-li váš počítač požadavky na Windows 11 či budete nový systém dobrovolně odmítat, můžete zůstat u Windows 10. Microsoft jej bude podporovat až do 14. října 2025. To znamená, že ještě čtyři roky pro něj budou vycházet aktualizace, občas s drobnými novinkami, především ale s bezpečnostními záplatami. Po tomto datu už počítač nebude chráněný a z hlediska ochrany dat bude rizikové jej nadále používat. Stejně tak již loni v lednu skončila podpora starých Windows 7 a v lednu 2023 čeká konec Windows 8.1.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 4.

  Nová nabídka Start

  Po více než dvou dekádách, od vydání Windows 95, už tlačítko Start nebude standardně vlevo dole, ale uprostřed. V centru obrazovky se také otevírá nabídka, která sama doznala několika změn. Vyhledávací pole se přesunulo nahoru, na první pohled není vidět abecední seznam nainstalovaných programů a zmizely i dlaždice uvedené spolu s Windows 8. Nabídka už ukazuje jen spouštěcí ikonky důležitých aplikací podobně, jako to znáte z mobilů a tabletů. A pod sekcí s ikonkami najdete blok Doporučené se soubory, s nimiž jste naposledy pracovali.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 5.

  Přepracovaný vzhled

  Uživatelské prostředí Windows 10 bylo přísně hranaté a strohé. Jedenáctky přinášení zaoblené rámy oken, plastické ovládací prvky, nové ikonky, písma a spoustu drobných animací. V systému se nešetří průsvitným pozadím simulujícím mléčné sklo či jiné materiály. Microsoft vyměnil staré zvuky na nové, oznámení o chybě či nově příchozím e-mailu se dokonce budou měnit podle toho, jestli máte nastavený světlý, nebo tmavý motiv. Ovládání by přitom mělo být zase o něco lepší na dotykových obrazovkách, případně rovnou těch s podporou stylusů pro snadné kreslení a črtání poznámek.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 6.

  Lepší práce s více monitory

  Tohle ocení hlavně profíci využívající velké monitory či více připojených monitorů. Windows 11 si budou pamatovat například to, jak jste měli rozmístěná okna na externím monitoru u notebooku, až jej znovu připojíte. Zlepšila se práce s virtuálními plochami, každá navíc může mít vlastní tapetu. Systém také usnadní rozmisťování oken na velké ploše. Stačí najet myší na tlačítko pro maximalizaci obrazovky a vyskočí malé okno, kterým nastavíte, jestli se aplikace roztáhne přes celou obrazovku či vyplní jen nějakou její konkrétní část.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Microsoft

 • 7.

  Miniaplikace na ploše

  Pamětníci používající Windows Vista si možná vzpomenou na maličké aplikace na ploše zvané gadgety. Ty se teď vrací v modernizované podobě, ale už se jmenují widgety. (Které se mezitím stihly rozšířit i na mobilech.) Dole na hlavním panelu se objevilo nové tlačítko otevírající nabídku widgetů čítající počasí, kalendář či úkolovník. Jsou interaktivní, takže si můžete rovnou změnit polohu pro počasí, procházet dny v kalendáři či napsat úkol ke zpracování. Pod těmito miniaplikacemi se pak nachází prakticky bezedný zdroj zpráv z českého internetu z desítek různých zdrojů. Najdete tam i zprávy z Blesku nebo našich sesterských webů jako E15 či Živě.cz.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 8.

  Vylepšené aplikace

  Spousta integrovaných aplikací má nový vzhled vycházející z přepracovaného designového jazyka Windows 11. Některé ale dostaly i nové funkce. Nástroj Fotky usnadní úpravu obrázků. Hodiny sledují, kolik hodin denně pracujete a pomohou s organizací času a relaxací. Bůhvíproč v sobě mají i přehrávač Spotify. Výborný je nový nástroj pro tvorbu screenshotů, schválně pak zkuste na klávesnici stisknout tlačítka Win+Shift+S. A součástí systému je také malé chatovací okénko s Microsoft Teams, tato služba se v době covidové stala cenným komunikátorem ve školách i firmách.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 9.

  Microsoft Store

  Obchod s aplikacemi, jako jej známe z mobilů a tabletů, byl už součástí Windows 8 i 10. Vždy mu ale něco chybělo – právě ony aplikace. Ve Windows 11 však Microsoft opět zlepšil podmínky pro vývojáře, aby měli co nejjednodušší práci svůj software do obchodu dostat. Microsoft Store by se tak již konečně měl postupně stát místem, odkud si stáhnete prohlížeč Chrome, přehrávač VLC, herní centrum Steam atd., aniž byste museli hledat soubory „kdesi na internetech“. Ve Storu budou aplikace roztříděné do kategorií, budou u nich známky a recenze, a hlavně se budou rovnou také aktualizovat na nejnovější verzi.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Živě.cz

 • 10.

  Android

  A protože aplikací není nikdy dost, ve Windows 11 bude možné instalovat a spustit i ty pro Android, které znáte z mobilu. To může přijít vhod pro mobilní bankovnictví, některé hry či multimediální přehrávače, které jinak na počítači chybí. Má to ale dva háčky. Podpora Androidu nedorazí hned v říjnu 2021, ale nejdříve až na jaře 2022. A aplikace se nebudou stahovat ze známého obchodu Google Play, ale alternativního Appstoru od Amazonu. Ten jich bohužel nemá tolik a už vůbec ne těch českých, díky propojení s Windows 11 by se to však v budoucnu mohlo změnit.

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11.
  Autor: Microsoft

 • 11.

  Vyšší rychlost i bezpečnost

  Neviditelné, zato důležité změny proběhly na pozadí. Novinkou je robustnější ochrana systému proti kyberútokům. Nemělo by být tak snadné vzdáleně ovládnout počítač, napadnout jej vyděračským ransomwarem, dolovat z něj přes internet data nebo jej zapojit do tzv. botnetu šířícího sítí škodlivý software. A právě tyto ochrany jsou mj. důvodem, proč jsou Jedenáctky tolik vybíravé, co se týče hardwaru. Některé typy ochran totiž vyžadují podporu přímo na úrovni čipů, a to splňují jen ty nejnovější.

  Bonusem ale bude to, že systém bude také svižnější. Ve Windows 11 by se měly rychleji spouštět aplikace, zkrátí se také probouzení počítače ze spánku, procesy aktualizací i přihlašování otiskem prstu či skenováním obličeje. V budoucnu by se měly také citelně rychleji spouštět a načítat hry díky technologiím, které si už Microsoft ověřil u nových konzolí Xbox Series S a X.

  Více WINDOWS 11 se dozvíe na Živě.cz

  Video
  délka: 00:30.03

  Microsoft představil nový operační systém Windows 11 Microsoft

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy