Internetoví uživatelé se často setkávají s vyplňováním nejrůznějších formulářů o sobě. I díky tomu se vyhledávače typu Google stávají obrovskými "kotli dat". Mají totiž přístup k nejrůznějším informacím - třeba přes e-maily, ale i videa, blogy, sociální sítě a další služby.

Čím víc o vás mají servery jako Google a Facebook informací, tím lépe pro ně. Existují samozřejmě zákony na ochranu dat, ale ty neupravují, aby vám weby třeba servírovaly takové reklamy, jaké vám jsou šité na míru. Navíc Facebook otevřeně čelí problému, že jsou na něm data chráněná dost pofidérně.

Google pod palbou kritiky: Omezuje soukromí?

Pod palbu kritiky se dostal i Google - poté, co odhalil letošní plány. Chce totiž propojit všechna možná data z různých aplikací a vytvořit jeden účet se všemi informacemi naráz.

A to vše v rámci služby Google Plus, konkurenta Facebooku, který už po celém světě nalákal na 90 milionů uživatelů.

Cílem Googlu je snadno ovladatelné prostředí, kde budete moct dělat cokoliv - navštěvovat svůj mail, dívat se na videa na youtube, psát si blog nebo kalendář. Jenže také tu o vás bude kompletní sbírka informací.

Odpůrci tohoto kroku považují počínání Googlu za masivní zásah do lidského soukromí. A velkou zradu! Nechtějí, aby se všechny informace takhle objevovaly na jednom místě.

Budoucnost jak z Orwellova románu

"Věci, které byste dnes mohly dělat v relativní anonymitě, budou výslovně spojeny s vaším jménem, tváří a nebo třeba i telefonním číslem," popisuje pro Daily Mail zamýšlené propojování dat Larry Dignan, novinář a správce webu ZDnet.com.

Google tak mění podmínky pro nakládání s daty za chodu. Nezneužívá je, pouze je chce sjednotit. Ale tenhle trend připomíná spíš Orwellův román 1984, kde lidi pozoroval všudypřítomný Velký Bratr, než nějakou lákavou budoucnost.

"Goggle bude vědět víc, než vaše manželka. Vše, co se bude dít na vaší obrazovce, do něj bude zapojeno."