Trend 1: Tabletové počítače s operačním systémem Android Honeycomb

O neoficiálním vyhlášení války "Všichni proti iPadu" jsme již informovali. CES doslova zaplavila nabídka nových počítačů tabletů. A mnoho z nich běží na operačním systému od Google - Android, který se těší stále větší oblibě i v mobilních smartphonech.

Velká většina tabletů spoléhá na aktuální verze Androida 2.2 (Froyo) a 2.3 (Gingerbread). Avšak firmy jako Toshiba, Motorola nebo Asus budou mít systém optimalizovaný pro prostředí tabletu – nová verze Androidu s číslem 3.0 nese název Honeycomb (Včelí plástev).

Tablet od Motoroly bude mít novou verzi operačního systému Android.
Tablet od Motoroly bude mít novou verzi operačního systému Android.
Autor: ČTK

Velice zajímavě vypadá pohyb ve 3D modelu města na Google mapách nebo umístění chatovacích oken aplikace Google Talk přímo na obrazovku.

Trend 2: 3D TV bez brýlí

Sledování 3D televize doma je dlouhodobý problém. Nejdříve zákazníka odradí vysoká cena, poté nedostatek filmů nebo pořadů ke sledování a poté nutnost nosit brýle.

Toshiba plánuje v letošním roce představit televize pro domácí 3D zábavu bez brýlí. Během roku 2011 by se měl dostat do prodeje model s úhlopříčkou 40“ (102cm), ke kterému nebudete potřebovat žádné brýle a stejně uvidíte 3D efekt. V plánu jsou i modely s úctyhodnou velikostí 65“ (162cm). Sony představilo svůj koncept přenosného 3D přehrávače.

Sony představilo svůj přenosný přehrávač s 3D obrazovkou, ke které nepotřebujete brýle.
Sony představilo svůj přenosný přehrávač s 3D obrazovkou, ke které nepotřebujete brýle.
Autor: Reuters

Jak to funguje? Obraz televize se rozdělí na dva, stejně jako u jiné 3D televize, ke které potřebujete aktivní brýle. Na obrazovce jsou pak dva obrazy přes sebe a film vypadá rozmazaný. Avšak u 3D bez brýlí jsou oba obrazy vysílány různými směry – ke každému oku se tedy dostane jen jeden obraz. Spojením posunutých obrazů v lidském mozku vzniká 3D.

HTC Thunderbolt, nový rychlík od thajwanského výrobce smartphonů.
HTC Thunderbolt, nový rychlík od thajwanského výrobce smartphonů.
Autor: Reuters
Velikou překážkou ale asi nadále zůstane pro mnohé neúměrná cena, která ale prozatím nebyla oznámena.

Trend 3: Smartphone s podporou LTE

Mnohým asi zkratka LTE nic moc neřekne, avšak jedná se o mobliní síť s extrémně vysokou rychlostí přenosu dat. Problémem je, že takováto síť ještě není příliš rozšířená a dle vyjádření mobilních operátorů na serveru mobilmania.cz si na ní ještě několik let počkáme. Avšak například v Německu se má začít budovat během roku. Spekuluje se o tom, že podpora LTE bude i v páté generaci iPhonu.

Trend 4: 3D fotky a videa doma a jednoduše

Výběr 3D celovečerních filmů pro domácí sledování je prozatím hodně omezený. Jistou nadějí pro majitele 3D televizoru je v tuto chvíli hlavně stále se zvětšující nabídka kamer a foťáků s dvěma čočkami, kterými si natočíte 3D filmy vlastní.

3D film vlastní výroby? S touto hračkou žádnný problém.
3D film vlastní výroby? S touto hračkou žádnný problém.
Autor: Reuters

Trend 5: Chytré doplňky pro telefony a různé hračičky

Co dále bylo možné vidět na veletrhu v Las Vegas? Měřák krevního tlaku připojitelný na iPhone, sluneční brýle s vestavěným digitálním fotoaparát nebo mini-projektor velikosti smartphonu a mnoho dalšího. Kolem některých stánků pobíhali malí roboti, kteří nosili různé předměty nebo předváděli své úžasné pohybové schopnosti.

Fotogalerie
9 fotografií