Již příchod nových jablíček iPhonu 4 a iPadu byl pro mobilní operátory pěkně kyselý. Museli se přizpůsobit jejich menšímu rozměru Sim karty. Na internetu se objevila dokonce instruktážní videa jak si klasickou simku oříznout. Nedoporučujeme! Operátor dává zákazníkovi simku novou.

Vyšachování operátora

Avšak dle spekulací, o kterých informoval web iphonemania, Apple uvažuje o úplném zrušení vkládání Sim karty. Místo ní bude v telefonu čip, který si aktivujete přes program přímo od Applu - iTunes. Bez iTunes se stějně žádný uživatel jablečných zařízení neobejde - nenahraje do nich žádný obsah jako jsou videa, hudba nebo fotografie.

Operátor by byl z prodeje iPhonů úplně vystrčen, telefony by se prodávaly pouze v obchodech Apple nebo na internetu. Údajně by se tím měla snížit cena, protože operátoři by si neúčtovali svou marži. Otázkou je, jestli se takovýmto dohadům dá věřit. Navíc většina lidí volí nákup iPhonu u operátora, protože ho nabízí za přijatelnější dotovanou cenu k tarifům.

Nikdo neví, jak by to fungovalo

Předně se člověk musí zamyslet nad tím, zda by s takovými změnami vůbec souhlasili operátoři. Technicky by to znamenalo nutnost zavedení spousty změn. A není jasný samotný prodej "virtuální" simky.

Dále hodně lidí využívá více čísel a Sim karty si v telefonech mění. Pokud by Apple umožnil si v telefonu aktivovat více čísel najednou a mezi operátory "přepínat", znamenalo by to naprostou revoluci. Na druhou stranu se vám jistě někdy stalo, že se vám telefon v nevhodné chvíli vybil a vy jste známého požádali o pujčení telefonu a požili v něm svou simku. Takováto možnost odpadá.

Čas ukáže, jak se celá tato spekulativní domněnka vyvine. Každopádně, pokud by Apple dokázal všemi možnými plusy vyvážit několik minusů, byl by to neskutečný krok vpřed a hlavně tvrdá rána pro konkurenci.