K této 'vychytávce' přitom není potřeba žádný předražený kus techniky. Stačí mít jen obyčejnou webkameru za pár stovek! A jak tento český vynález funguje?

Programy na ovládání počítače pohybem hlavy nejsou ve světě až takovým unikátem. Aby však fungovaly, bylo často nutné k nim mít zvlášť přikoupený kus drahé techniky, například brýle s kamerou. „Náš program je jedinečný v tom, že k jeho funkčnosti stačí obyčejná webkamera za tři stovky. Nemusíte si tedy nic dávat na hlavu a ani z vás nevede do počítače žádný drát. Náš program se také nemusí nijak extra kalibrovat. Prostě si sednete k počítači a už to jede,“ vysvětluje docent ČVUT Jiří Matas, který studenta Lukáše Zicha k výrobě programu přivedl, a pak na jeho práci dohlížel.

Redaktor Blesku si program vyzkoušel a opravdu fungoval bezchybně. Stačilo si k němu sednout a během okamžiku bylo všechno automaticky připraveno. Program jen rozpoznal nový obličej a stáhl se do pozadí. Poté už šel celý počítač naprosto skvěle ovládat pouze pohybem hlavy. Bez problémů šlo například i brouzdat po internetu.

Jak program funguje?

Program dokáže rozpoznat, kde má člověk na obličeji tmavší a světlejší místa a určí polohu nosu, obočí a dalších částí obličeje. Poté už jednoduše pozná, když se dá obličej do pohybu, a dokonce i jakým směrem se hýbe. Díky tomu se počítačový kurzor (bílá šipka, kterou ovládáte počítači), pohybuje přesně podle toho, kam pohnete hlavou. Pokud hlavu otočíte například směrem k dolnímu rohu obrazovky, kurzor se tam vydá. A když pak hlavu zastavíte, zastaví se i kurzor. Funguje to naprosto přesně a není problém pomocí pohybu hlavy najet kurzorem i na ty nejtitěrnější ikonky.

Tím, že celá věc funguje pouze díky rozpoznávání tmavých a světlých míst na obličeji, však nastává několik problémů. Program jednak nefunguje ve tmě, a také nebude reagovat, když si k němu sedne určitý typ lidí. „Smůlu mají například takoví albínovští plešatí lidé, kteří na tváři nemají skoro nic, třeba něco jako rozhodčí Pierluigi Collina,“ dodává Matas.

Fotogalerie
4 fotografie

Hlavou se dá i 'klikat'

Hlava umí dokonce zastoupit i kliknutí myší. Stačí s ní jen chvíli nehýbat, na obrazovce se pak po pár sekundách objeví nabídka různých akcí, například zmíněného kliknutí, a pohybem hlavy nahoru dolu, doleva nebo doprava požadovanou akci vybrat. „V budoucnu bychom chtěli, aby kliknutí fungovalo například otevřením pusy nebo vydáním nějakého zvuku. Kvůli tomu už spolupracujeme s Technickou univerzitou Liberec, konkrétně se skupinou profesora Nouzy,“ říká Matas.

Vynález míří do Oxfordu

Program jako svou diplomovou práci vytvořil pod vedením doktora Martina Urbana a dohledem docenta Jiřího Matase bývalý student, dnes už inženýr Lukáš Zich. Trvalo mu to zhruba rok. Mladý programátor nyní doufá, že svým výtvorem pomůže handikepovaným lidem při práci s počítačem.

V budoucnosti by ho však rád viděl i na různých veřejných terminálech. Kolemjdoucí lidé by pak díky Lukášově programu mohli ovládat klidně i obrazy, které si lidé budou moci vybírat pomocí filmové ukázky . Lukáš by se svým programem mohl ve světě opravdu prorazit. V příštích dnech ho bude předvádět dokonce i v anglickém Oxfordu.


Co ještě vzniklo na ČVUT:

Elektrotechnická fakulta na ČVUT, konkrétně Centrum strojového vnímání na katedře kybernetiky, se může pochlubit i dalšími revolučními novinkami ze světa počítačových programů. Docent Jiří Matas předvedl Nedělnímu Blesku například program, který dokáže s pomocí obyčejné webkamery rozpoznat SPZ automobilů a číslo ukázat na obrazovce. Tuto pomůcku, vytvořenou na ČVUT,nyní používá i policie. Programátoři z technické univerzity však zašli s využitím webkamery ještě dál. Povedlo se jim sestrojit třeba i program, který dokáže rozpoznat muže a ženy a určit přibližně jejich věk. Software ale zatím úplně stoprocentní není a pár much ještě má. Na hromadné fotografii členů vlády například udělal jedinou chybu. A to, když premiéra Jana Fischera určil jako ženu.