Neodmyslitelnou součástí vědeckofantastické filmové ságy Star Trek je transportér, který dokázal v mžiku přenést posádku z hvězdné lodi Enterprise na povrch planety. Obdobné teleportační zařízení prozatím lidstvo sice nevyvinulo, řada přístrojů, které se poprvé objevily na obrazovkách v roce 1966, se ale již součástí našeho života stala.

Ve čtvrtém pokračování filmového Star Treku s podtitulem Cesta domů (1986), kde kapitán James Kirk nouzově přistane s klingonským dravcem těsně vedle sanfranciského mostu Golden Gate, se poprvé objevil "průhledný hliník". Technik Scotty ho použil k vytvoření nádrže pro převoz dvou velryb ze současné Země do budoucnosti.

Něco takového skutečně existuje. Jmenuje se to oxynitrid hliníku (ALON) a jde o keramickou sloučeninu hliníku, kyslíku a dusíku. O ALON má zájem armáda, neboť je lehčí a odolnější než neprůstřelné sklo. V budoucnu by také mohl nahradit skla v letadlech.

Když se Kirk s členy posádky vydávali za dobrodružstvím mimo loď, vždy se mohli s lodí Entreprise spojit pomocí osobního komunikátoru. Nyní má takový komunikátor každý, říkáme mu mobilní telefon.

Neexistuje snad epizoda, kdy by lodní lékař Leonard McCoy některému z členů posádky nepodal vakcínu proti některé z nebezpečných chorob, které ohrožovaly misi v hlubinách kosmu. Zajímavé bylo především udělátko zvané hyposprej, které McCoy k očkování používal. Hyposprej byl jakýsi typ injekce bez jehly, kdy tlak vzduchu vpravil látku do těla.

Obdobou hypospreje v našem světě je trysková očkovací pistole, která pomocí vysokého tlaku a zcela bez jehly protlačí látku pod kůži. Zařízení vzniklo původně pro potřeby masové vakcinace, neboť je bezpečnější a rychlejší než běžné jehlové injekce.

Když chtějí astronauti opravit družici nebo připojit k vesmírné stanici nějaké zařízení, používají k tomu robotická ramena. Ve Star Treku ale obdobný problém řešil vlečný paprsek. Vědci se k tomuto tažnému zařízení již přiblížili, k dispozici mají optické pinzety, kdy pomocí laserů mohou přesně manipulovat s molekulami.

Kirk byl vyzbrojen phasery, které posádka nejčastěji používala k omráčení protivníka. Lidstvo má nyní k dispozici celou škálu zbraní sloužících k omráčení. Jednou z nich jsou tasery, které ale vyžadují přímý kontakt elektrod s tělem útočníka. Experti ale pracují na laserových paralyzérech a pulzních dělech, které tyto neduhy překonají.

Lidstvo se také již velmi přiblížilo k univerzálnímu překladači, k dispozici jsou programy pro rozpoznání řeči a překládací software. Překlady ale stále nejsou ideální.

V seriálovém Star Treku Nová generace (1987) se objevil inženýr Geordi LaForge, který je sice slepý, ale s pomocí vizoru tento hendikep překonal. Ačkoliv existence takovéhoto aparátu může znít jako hudba velmi vzdálené budoucnosti, obdobná technologie existuje. V roce 2005 vědci ze Stanfordovy univerzity úspěšně implantovali slepým myším za sítnici čipy, čímž otevřeli cestu k bionickým očím. Ty by jednou mohly problém slepoty zcela vyřešit.

Jedním z nejzajímavějších zařízení je trikordér. Posádka ho používala k průzkumu nových planet, ke stanovení diagnóz či k hledání závad na lodi. Tento příruční přístroj dokázal měřit všechno od úrovně kyslíku až po mikroby v těle. NASA používá obdobný přístroj zvaný LOCAD, který na palubě ISS měří nechtěné mikroorganismy.

Fotogalerie
5 fotografií