Video
délka: 01:34.76
Video se připravuje ...

Sackboy: A Big Adventure - trailer PlayStation

Série Little Big Planet je především o tvoření. Jde o kreativní hopsačku, v níž si můžete budovat vlastní úrovně, sdílet je s hráči po celém světě a zároveň si stahovat obsah od dalších tvůrců. Spin-off Sackboy: A Big Adventure žádné tvořitelské prvky neobsahuje. Je to čistokrevná skákačka, kterou by si neměl žádný fanda tohoto žánru ujít. Proč? To si rozeberme na následujících řádkách. Příběh hry je pohádkově jednoduchý, ale to vůbec nevadí.

Šest roztodivných pohádkových světů

Padouch Vex unáší hadrové lidičky z Nápadosvěta a přetváří je ve své otroky a pracovní sílu kvůli stvoření svého Kazisvěta. Naštěstí je tu ale Sackboy, který to nemůže nechat jen tak. Vydává se na cestu napříč šesti rozmanitými světy, kterými jsou Vznešený vrchol, Kolosální koruna, Království Krablantidy, Mezihvězdná křižovatka, Střed Nápadosvěta a Sféra divů. Poslední jmenovaný je bonusový a přístup do něj získáte až po dohrání hry.

Všechny lokace jsou neskutečně nápadité a mají skvělý design. Podíváte se na zasněžené hory, kterým vládne Yetti, do podmořského království, zrádných bažin plných roztodivných tvorů i do vesmíru, kde létají kosmické koráby. Každá úroveň je propracovaná do detailu a ukrývá tajné místnosti s výzvami. V některých se vám dostane do rukou bumerang, lano nebo blaster, jenž vám pomohou s postupem dál, bojem i řešením hádanek.

Nápaditá hopsačka skrz naskrz

U nich je potřeba přemýšlet. Jindy budete zase chodit po stěnách, a to když si nohy namočíte do lepkavé omáčky. Kromě hopsání dojde i na fackování nebo metání kotoulů. Sackboy: A Big Adventure je nápaditá hra a propracovaná hra. Snímána je dynamickou kamerou, která vás zabírá jednou z izometrického nadhledu a podruhé zase ze strany. Pokaždé se však budete pohybovat v plně trojrozměrném prostředí.

Ve hře narazíte i na spoustu nepovinných zkoušek pleteného rytíře na čas i speciálních levelů určených pouze pro více hráčů. Jedním z nejlepších prvků této povedené hopsačky je totiž přítomnost multiplayeru. Celou hru mohou projít společně až čtyři hráči. To je skvělé. Zábava se tak násobí. Hrát můžete jak na jedné konzoli, tak díky rozšiřujícímu patchi i online. Za získané kuličky se vám odemykají nové úrovně, světy i souboje s bossy. Ty jsou vynalézavé.

Bez kuliček to dál nejde

Pokud ale nezískáte dostatek kuliček k odemčení dalšího světa, budete se muset vracet do už splněných úrovní a hledat je. Toto vracení se může stát občas frustrující. Jsem si však jistý, že na něj při paření narazí téměř každý hráč. Sbírat budete také rolničky, které můžete u ztřeštěného prodejce Zom Zoma utratit za nové oblečky. Z hadrového panáčka se rázem stane tygr, drak, wrestler, viking nebo dokonce červená karkulka.

Roztomilost hry je obrovská. Je proto vhodná jak pro malé, tak i velké hráče. Vydrží navíc na opravdu dlouho. Se snoubenkou jsme u ní strávili zhruba 16 až 17 hodin, protože jsme se věnovali i vedlejším aktivitám. To je slušná životnost. Navíc jsme nesplnili vše. Z technické podoby hry jsem nadšený. Je na ní vidět výkon konzole nové generace PlayStation 5, i když ošklivá není ani verze pro PlayStation 4. Grafika je pohádková a pestrobarevná.

Krásná pestrobarevná grafika

Při nájezdech kamery jsou vidět detaily jako Sackboyovo pletené tělo, do větru se pohybující tráva i spousta ostrých textur. Framerate je navíc plynulý a drží si 60 fps. To všechno při nesmírně rychlých nahrávacích časech, které má na svědomí SSD disk. Nejenom grafika a plynulost hry jsou úžasné. Naprosto bombastický je její soundtrack. V něm uslyšíte nejenom spoustu originální hudby, ale také přezpívané hitovky v nových verzích.

Jde o pecky jako Britney Spears - Toxic, David Bowie - Let's Dance, Aha - Take on Me, Depeche Mode - Just Can't Get Enough, Junior Senior - Move Your Feet, Madonna - Material Girl nebo The Chemical Brothers - The Private Psychedelic Reel. Při hraní vám bude masírovat ušní bubínky pop, funk i elektronická hudba. Jelikož jde o titul, který vydává Sony, neopomněli se tvůrci zaměřit na podporu ovladače DualSense.

Parádní podpora ovladače DualSense

Ten byl dosud nejlépe využit v žánrově podobné hopsačce Astro’s Playroom, kterou dostal zdarma každý majitel konzole PlayStation 5. Sackboy: A Big Adventure se ale nedrží pozadu. Haptická odezva ovladače je neskutečně propracovaná. Při hraní ucítíte pohyb po různých druzích povrchů. Ke slovu přijde i gyroskop, když budete manipulovat s plošinami. Roztomilé jsou také zvuky hadrového panáčka, které uslyšíte z repráčku gamepadu.

Fotogalerie
76 fotografií

Sackboy: A Big Adventure je prostě záležitost, kterou by si žádný příznivec hopsaček ani dobrých videoher celkově neměl nechat ujít. Nesmím zapomenout zmínit i povedené české titulky postavené na dobrém překladu. Sackboy: A Big Adventure si proto určitě zahrajte. Je to jedna z nejlepších videoher pro PlayStation 5, skvělý multiplayerový titul a zároveň kousek s parádní podporou ovladače DualSense.

Hodnocení Blesk.cz: 82 %

Plusy:
Hopsačka se skvělou hratelností
Výborný design levelů
Dokonalý multiplayer pro až 4 hráče
Slušná životnost
Krásná pestrobarevná grafika
Bombastický soundtrack
Propracovaná podpora ovladače DualSense
 
Minusy:
Frustrující vracení do úrovní kvůli kuličkám
 
Infobox
Datum vydání: 19. listopad 2020
Platforma:  PlayStation 5 (testováno), PlayStation 4
Cena: 1799 Kč
Výrobce: Sumo Digital
Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
Distributor v ČR: Sony
Jazyk: AJ dabing + CZ titulky
Oficiální stránka hry