Video
délka: 01:41.15
Video se připravuje ...

Battletoads - trailer Xbox

Battletoads mají právem kultovní status. V 90. letech šlo o jednu z nejpopulárnějších beat 'em up mlátiček. Poprvé vyšla v roce 1991 pro NES, ale později byla konvertována na různé další dobové platformy jako Mega Drive nebo Amiga CD32. Vyznačovala se extrémní obtížností. Jenže zábava převládla nad frustrací a Battletoads jsou dodnes polozapomenutou legendou. A letošní reboot si z toho sám dělá legraci. Odehrává se přesně 26 let po posledním díle.

Návrat po 26 letech

Battletoads byly po celou dobu uvězněny v simulátoru a až nyní se ropuchy dostaly na svobodu. Jaké je jejich rozhořčení, když zjistí, že nejenom, že nejsou vůbec slavné, ale k tomu po nich neštěkne ani příslovečný pes. Nikdo je nezná, nikdo neví, co jsou zač. Aby se ropušáci proslavili, rozhodli se utkat se svou úhlavní nepřítelkyní Dark Queen. Jenže co osud nechtěl, nakonec spojují své síly dohromady, aby porazili největší novodobé zlo galaxie – nadřazenou rasu božských Topianů.

Battletoads pro Xbox One.
Autor: Blesk.cz - Ladislav Leimer

Co se herního stylu týče, jsou Battletoads zajímavým pelmelem. Hlavní roli ale ve hře stále hrají souboje. Jako v každé klasické beat 'em up rubačce jdete zleva doprava a mydlíte nepřátele, co to jde. Hlavní hrdinové Rash, Pimple a Zitz (ano, puberťácká jména znamenají v překladu běďary a vyrážku) se umějí ohánět. Dva základní útoky doplňuje nabíjející úder, úskok a plivání žvýkačky, která na několik okamžiků znehybní protivníka. K poražení mnoha z nich budete muset vyrukovat s taktikou.

Žánry se svižně střídají

Hned dvakrát to pak platí u bossů. Bojové úrovně střídají hopsačkové, v nichž se kromě skákání dočkáte i řešení hlavolamů. Dalším herním stylem, který při hraní Battletoads okusíte, je klasická střílečka s raketkou. V tomto případě jde ale vlastně spíše o podžánr bullet hell, v němž se vyhýbáte až stovkám vypálených střel. Chybět nemohou ani nechvalně proslulé tunelové úrovně ve vznášedle. Tentokrát jsou zpracovány 2,5D podobou a ach bože, jsou opět šíleně těžké.

Battletoads pro Xbox One.
Autor: Blesk.cz - Ladislav Leimer

A když už jsme u té obtížnosti, ta je rozhodně nevyrovnaná. Hrál jsem s přítelkyní na střední volbu a středně těžká rozhodně nebyla. Bylo to chvílemi pekelně těžké. Závěrečné titulky jsme viděli po 12 hodinách. Na druhou stanu pokud chcete výzvu, tak zde ji máte. Další části hry jsou věnované minihrám, jako je Toadshambo. Jde o ropuší variaci na kámen, nůžky, papír. Jedním z nejlepších prvků hry je bezesporu její multiplayer. Battletoads lze hrát až ve třech hráčích, což je ten nejlepší způsob.

Ve třech se to nejlépe táhne

Multiplayer je však překvapivě přítomný pouze v lokální podobě. Offline hru více hráčů, kteří sedí vedle mě, upřednostňuji, ale stejně by měla být dostupná i online podoba. Co se technického zpracování týče, tak jediné, co mi po celou dobu hraní vadilo, byly dlouhé nahrávací časy. Co se 2D grafiky týče, je kouzelná. Vypadá jako animovaný seriál z 90. let. Skutečně je famózní, na čemž se určitě podílí fakt, že je ručně malovaná. Anglický dabing je fajn a kytarová hudba záměrně evokuje 90. léta.

Battletoads pro Xbox One.
Autor: Blesk.cz - Ladislav Leimer

Letošní Battletoads jsou příjemnou beat 'em up mlátičkou, kterou obzvláštňují roztodivné minihry. Šílené útoky ropušáků jako útok zdí nebo proměna v piraňu mají své kouzlo, takže jim ty trapné vtípky odpustíte. V porovnání s přímou konkurencí Streets of Rage 4, což je jiná a taktéž letos vzkříšená klasika, však pokulhávají. Pokud jste ale pamětníci původních dílů nebo máte rádi beat 'em up žánr, rozhodně tuto videohru nepřehlédněte. Dostupná je samozřejmě i v předplatném Xbox Game Pass.

P.S. Původní Battletoads a Battletoads Arcade si můžete zahrát v kolekci Rare Replay pro Xbox One.

Fotogalerie
18 fotografií

Hodnocení Blesk.cz: 75 %

Plusy:
Beat 'em up, jak se patří!
Bombastický multiplayer až pro tři hráče
Krásná ručně malovaná grafika
Spousta miniher
Hra je výzvou
 
Minusy:
Nevyvážená obtížnost
Absence online hry více hráčů
Fekální humor
 
Infobox
Datum vydání: 20. srpen 2020
Platformy: Xbox One (testováno na Xbox One X), PC
Cena: 569 Kč
Výrobce: Dlala Studios a Rare
Vydavatel: Xbox Game Studios
Distributor v ČR: Microsoft
Jazyk: AJ
Oficiální stránka hry