Ventura Bay je kalifornské město skládající se z obydlené části Downtown plné klikatých silnic, přístavu a po troše objíždění i kopců a kaňonu. Město je to pěkné, čemuž napomáhá i grafický engine Frostbite, díky němuž vynikají odlesky na karosériích i zamokřená země, veškeré světelné efekty a samozřejmě modely všech více než 50 aut.

Ta jsou plně licencovaná, takže se projedete ve vozech značek Lamborghini, Porsche, BMW, Lotus nebo Ford. Škoda však je, že se s nimi proženete po Ventura Bay jenom od soumraku do úsvitu. Závodění v jinou denní dobu restart Need for Speed neumožňuje. Alespoň, že změny počasí jsou dynamické a vypadají cool. A stylový je i soundtrack, v němž najdete spoustu hip hopu, dubstepu a drum’n’bassu. Naším favoritem pro adrenalinovou jízdu se stala lámaná pecka The Prodigy – Nasty (Spor Remix).

Video
délka: 01:39.45

Trailer na závodní videohru Need for Speed Electronic Arts

Need for Speed patří k těm hrám, které se snaží podat závodění prostřednictvím příběhu. Ten kupředu posunují hrané videosekvence s herci a telefonní rozhovory. Rozebírat postavy nemá cenu, jsou to otřesná klišé a herci, kteří je ztvárňují, utekli nejspíš odněkud z reklamy. Navíc se povětšinou ve videích vůbec nic neděje. A nepomůže jim ani přítomnost skutečných závodních legend.

Herní schéma vás postaví před otevřený závodní svět, v němž si musíte získat reputaci a peníze. A těch nedosáhnete jinak, než úspěšnými jízdami. Kdykoliv si můžete vyvolat mapu, která ukáže vedlejší mise i zprávy od vašeho závodního gangu, které odhalí ty příběhové. Pokud si chcete k misím dojet po vzoru Grand Theft Auto, tak jak je libo, ale nás potěšila možnost praktického a nerealistického teleportu.

Ve hře se závodí jen od soumraku do úsvitu.
Příběhové mise jsou rozděleny do kategorií rychlost, styl, tuning, banda a mimo zákon. V rychlostních misích půjde o závodění a jízdu na čas, ve stylových o sbírání bodů za řezání smyků, v tuningových o to si co nejvíce vylepšit vůz; dále si zajezdíte s vlastní bandou, což znamená držet se jim u těla, pardon, u karoserie, a v těch mimo zákon jde o to co nejvíce zavařit policii, ale nenechat se jí polapit.

Ve vedlejších závodech si zajezdíte taktéž v nejrůznějších typech závodů a navíc díky neustálému připojení k internetu získáte i denní výzvy, které přinášejí sice skromný, ale pokaždé nový obsah. Ale teď se pojďme podívat pod kapotu některým závodům podrobněji. Jízdní model je arkádový, jak to jen jde, ale vozy se ovládají dobře, takže je závodění zábava.

Ach, ty odlesky…
Stejně tak driftování, neboli řezání smyků, které si sice musíte osvojit, ale po dvou, třech hodinách vám už bude říkat ruční brzda pane. Honičky s policií, které byly srdcem podsérie Hot Pursuit, jsou akční. Muži zákona za volantem si na vás přivolají spoustu posil a dokonce před vás postaví i zátarasy. Není jim však těžké ujet, což někdy zamrzí. Celkově je umělá inteligence protijezdců na nic moc úrovni, ale viděli jsme už mnohem horší prasata za volantem.

Tuning se vrátil ve skvělé formě. Všechny káry si můžete upravit nejenom k vizuálnímu obrazu svému, a to do neskutečných detailů, ale upravit i jejich motor a další součástky vyladit jako piano. Tu přidáte křídlo, tam zase nitro a za chvíli máte ze superkáry pořádnou závodní raketu. Need for Speed v tuningu exceluje na celé čáře, byť jde samozřejmě o arkádovou hru.

Fotogalerie
17 fotografií
Ve Ventura Bay s vámi bude vždy sedm dalších hráčů, které můžete vyzvat na souboj v libovolném závodě. Jenže kvůli tomu, že je hra věčně online, nelze dát pauzu. Pokud vyvoláte při závodu menu, akorát se vybouráte. Need for Speed měl být restartem a zároveň jakousi poctou podsérii Underground a obojí naplno nevyšlo, byť tvůrci z Ghost vyloženě neselhali. Jde ale pořád o slušné závody, za jejichž volant se rozhodně stojí postavit. A pořádně pak šlápnout na plyn.

Hodnocení Blesk.cz: 7/10 

Plusy:

Fajnová arkádová jízda
Pěkně zpracované město Ventura Bay
Krásná grafika
Herní schéma budování reputace a získávání zkušeností
Možnosti tuningu
Životnost kolem 20 hodin       
Luxusní soundtrack

Minusy:
Neustále musíte být online = žádná pauza
Slabší umělá inteligence protijezdců
Závodění pouze od soumraku do úsvitu
Otřesný příběh a herecké výkony

 

Infobox
Datum vydání: 5. listopad 2015
Platformy: PlayStation 4, Xbox One
Cena: 1749 Kč
Výrobce: Ghost
Vydavatel: Electronic Arts
Distributor v ČR: Electronic Arts
Jazyk: AJ