K dosud pokrytým městům (nebo jejich částem) – Praha, Brno, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník – se nyní přidávají další: např. Aš, Český Těšín, Liberec, České Budějovice, Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno nebo Rokycany. Celkem je nyní 5G od Vodafonu dostupné pro 2 miliony obyvatel. Nový typ sítě běží na 700 vysílačích po celé republice, k aktuálnímu rozšíření použil operátor frekvence v pásmech 1 800 a 2 100 MHz.

TIP: Mobilní signál v metru už i na okraji Prahy. Nově byly pokryty stanice Hůrka a Lužiny

Nadále se jedná o NSA (Non-Stand Alone) typ 5G sítě, která využívá některé prvky se stávající 4G sítí a o pásmo se s ní dělí pomocí technologie DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Ke zvýšení kapacity ve prospěch 5G může dojít už v dubnu, protože na konec března 2021 plánuje Vodafone jako první z českých operátorů úplné vypnutí starší generace sítě 3G (UMTS).

Mapa pokrytí ukazuje, kde se dnes můžete připojit k 5G síti Vodafonu
Mapa pokrytí ukazuje, kde se dnes můžete připojit k 5G síti Vodafonu
Autor: Vodafone

Zároveň s rozšířením pokrytí přidává Vodafone do nabídky také další 5G kompatibilní smartphony. Celkem jde o zhruba 15 unikátních modelů, nejčastěji značek Apple, Samsung a Xiaomi. Cenově nejdostupnějším modelem je Redmi Note 9T s nedotovanou cenou 6 400 Kč. K 5G síti se může připojit každý zákazník s podporovaným telefonem. Uživatelé s neomezeným datovým tarifem nemají na 5G omezenou rychlost. Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone novou nabídku 5G tarifů.