Logo na domovské stránce českého Googlu vytvořila animátorka ze San Francisca Alyssa Winans. V minulosti již na českých Doodlech spolupracovala. Její práci tak měli Češi možnost vidět například na Doodlu oslavujícím 141. narozeniny Františky Plamínkové. „Karlův most jsem bohužel nikdy neviděla. Ráda bych se po něm ale někdy prošla, snad budu mít příležitost, vypadá totiž úchvatně!” prozradila Alyssa.

Karlův most společně s jeho unikátní galerií třiceti barokních soch si lze projít i virtuálně díky službě Street View. Do tzv. speciálních sbírek této mapové služby se dostal už v červnu 2015, kdy byl nasnímán tzv. Street View Trekkerem. Trekker je speciální batoh, který obsahuje podobnou špičkovou technologii snímání jako známější Street View auto.

Je s ním ale možné navštívit i místa, kam se běžné auto nedostane. Například právě jeden z nejzachovalejších středověkých mostů v Evropě. K 660. výročí stavby mostu přidá Google do Street View galerie i úplně aktuální prohlídku tohoto gotického klenotu včetně snímků z vrcholu Staroměstské mostecké věže či barokních soch.

„Karlův most je nejnavštěvovanější památkou Prahy. Každý den ho navštíví až 30.000 turistů,” uvádí Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu. „Je založen na kulatých mlýnských kamenech a na jeho stavbu bylo spotřebováno odhadem 70.000 pískovcových kvádrů. Velmi zajímavé je, že Karel IV. stanovil takovou velikost oblouku, která se dodnes používá jako standardní šířka plavebního profilu,“ dodává Bergman.

Google připravil k výročí animovaný Doodle.
Autor: Google

O Karlově mostě

Předpokládá se, že základní kámen byl položen 9. 7. 1357 na místě původního Juditina mostu, který byl stržen povodní. Stavba 515 metrů dlouhého mostu byla dokončena na začátku 15. století. Po obou jeho stranách byly umístěny sochy a sousoší vyrobené tehdejšími předními sochařskými mistry. Původním názvem Kamenný most dostal své současné jméno až v roce 1870, a to po zakladateli stavby císaři Karlu IV. Přes most také vede historická královská cesta, kterou projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci.

Přestože již most „oslaví“ své 660. narozeniny, stále se o něm dozvídáme nové informace. Až donedávna byl za architekta mostu považován stavitel katedrály sv. Víta, Petr Parléř. Před deseti lety se ale zjistilo, že šlo o omyl. Projektantem a prvním stavitelem mostu byl jistý kameník a pražský měšťan Ota, zvaný Otlín. Parléř stavbu převzal po jeho smrti v roce 1375.

Přes most původně vedla koněspřežná dráha, na počátku dvacátého století ji nahradila elektrická tramvaj, která ale kvůli své váze most porušovala. Proto zde až do druhé světové války fungovala autobusová doprava. Karlův most byl svědkem mnoha zásadních historických událostí a stále je ve velmi dobrém stavu, přestože se přes jeho pilíře přehnala řada ničivých povodní.

Co je Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovské stránce vyhledávače, které Google pravidelně připravuje u příležitosti různých svátků nebo událostí. Například v den 30. výročí vzniku legendární hry Pac-Man jste si mohli tuto hru zahrát přímo v logu a v den 96. narozenin otce elektrické kytary Les Paula se z loga stala kytara. Jindy se při kliknutí na obrázek zobrazí zajímavé informace k právě připomínanému výročí.

Fotogalerie
12 fotografií