Tříhodinové drama tak pokračuje v úspěšném tažení sezonou filmových ocenění, která vyvrcholí za necelý měsíc udílením Oscarů. Na ceny americké filmové akademie jsou jeho autoři nominovaní ve 13 kategoriích. Na kontě přitom už mají mimo jiné pět Zlatých glóbů.

Třináct nominací měl Nolanův film také na ceny BAFTA a čekalo se tak, zda nepřekoná rekord westernu Butch Cassidy a Sundace Kid, který v roce 1971 posbíral devět cen. Oppenheimer nakonec proměnil sedm nominací, když zvítězil i ve třech technických kategoriích. Hereckou cenu má také Robert Downey Jr. (58) za výkon ve vedlejší roli.

Média si všímala, že pro Nolana se jednalo o první cenu BAFTA, jakkoli má na kontě řadu úspěšných filmů. Ve svém projevu to označil za „neskutečnou čest“, zároveň při této příležitosti vzdal hold organizacím, které usilují o „snížení počtu jaderných zbraní ve světě“, uvádí magazín Variety.

Podobně jako Nolan byl favoritem na vítězství i Murphy, který na pódiu hovořil o tom, jak „kolosálně“ složitou osobností Oppenheimer byl. „Kdo je pro někoho zrůda, je pro jiného hrdina. A proto milujeme filmy, protože máme prostor na to oslavovat a konfrontovat a vyšetřovat tuto složitost,“ dodal.

Video
Video se připravuje ...

Oppenheimer: Exkluzivní ukázka z filmu CinemArt, idh

William dorazil bez Kate

Hlavní hvězdou večera se bezpochyby stal následník britského trůnu princ William (41). Ten je totiž od roku 2010 prezidentem Britské akademie filmového a televizního umění. Každoročně se tak účastní předávání cen, ne nepodobných americkým Oscarům, a oceňuje to nejlepší z filmové tvorby.

Letos se následník trůnu zúčastnil ceremoniálu sám, ale v minulosti se k němu obvykle připojila i jeho manželka Catherine, princezna z Walesu, pro mnohé známá jako Kate (42). Ta si aktuálně na několik měsíců dává od reprezentování pauzu a zotavuje se po operaci břicha. Do práce by se měla podle prohlášení paláce vrátit v dubnu. 

„Sexuální probuzení“ Emmy Stoneové

Pět ocenění si ze slavnostního večera odnáší „gotická“ komedie Chudáčci režiséra Jorgose Lanthimose (50), která vypráví příběh znovuzrozené viktoriánské ženy prožívající surrealistický život a sexuální probuzení. Herečka Emma Stoneová (35) za její ztvárnění získala cenu za ženský výkon v hlavní roli.

Mezi oceněnými snímky jsou také Zóna zájmu o rodině žijící za zdmi nacistického koncentračního tábora v Osvětimi nebo dokument 20 dnů v Mariupolu o ruském obléhání města na jihovýchodě Ukrajiny. Naprázdno naopak vyšli tvůrci Barbie, tedy nejvýdělečnějšího filmu loňského roku, poznamenala zpravodajská společnost BBC.

Žádnou ze svých nominací neproměnily ani snímky Zabijáci rozkvetlého měsíce a Maestro, které stejně jako Oppenheimer, Chudáčci, Barbie i Zóna zájmu figurují v desítce nominovaných v hlavní oscarové kategorii. V té loni i předloni zvítězily jiné filmy než na cenách BAFTA.

Předávání Oscarů je na programu v noci na 11. března.

Přehled držitelů britských filmových cen BAFTA v hlavních kategoriích za rok 2023:

  • Nejlepší film: Oppenheimer - režie Christopher Nolan
  • Nejlepší britský film: Zóna zájmu - režie Jonathan Glazer
  • Režie: Christopher Nolan - Oppenheimer
  • Herec v hlavní roli: Cillian Murphy - Oppenheimer
  • Herečka v hlavní roli: Emma Stoneová - Chudáčci
  • Herec ve vedlejší roli: Robert Downey Jr. - Oppenheimer
  • Herečka ve vedlejší roli: Da’Vine Joy Randolphová - Zimní prázdniny
  • Dokument: 20 dnů v Mariupolu - režie Mstyslav Černov
  • Animovaný film: Chlapec a volavka - režie Hajao Mijazaki
  • Neanglicky mluvený film: Zóna zájmu - Polsko; režie Jonathan Glazer

Fotogalerie
177 fotografií