Ikonický zpěvák jedné z největších kapel světa Queen Freddie Mercury trpěl nevyléčitelnou nemocí v naprosté tajnosti, na veřejnost s touto zprávou vyšel pouhý jeden den před tím, než jí podlehl - a tak to bylo pro všechny opravdu obrovským šokem.

Ti, co k němu měli nejblíže, o jeho bitvě s AIDS ale moc dobře věděli a dělali všechno, co bylo v jejich silách, pro to, aby respektovali umělcovo přání udržet smutnou diagnózu pod pokličkou. Nebylo to však snadné, kapela se stále snažila fungovat a nedlouho před Mercuryho skonem ještě natočila video k písničce These Are The Days Of Our Lives.

Jenže Freddie, co v klipu vystupuje, byl už jenom pouhým stínem Freddieho, co se proháněl po koncertních pódiích. Nemoc nelítostně zpustošila jeho tělo. Byl vychrtlý, s výrazně prořídlými vlasy, na obličeji silnou vrstvu make-upu, aby nebyla vidět jeho poničená pleť. I z těchto důvodů šlo nakonec hudební video „do světa“ černobílé.

Vzhledem k jeho selhávajícímu zdraví byl na většině záběrů vždy vidět jenom od pasu nahoru, případně pouze obličej. Všímavým divákům ale neušlo, že se před kamerou pohybuje mnohem těžkopádněji, vlastně jenom staticky stojí. Ty tam byly jeho divoké, energické tanečky…

Video
Video se připravuje ...

Celebrity, které přiznaly, že jsou HIV pozitivní Videohub

V rozhovoru s The Sunday Times kytarista Queen a blízký přítel Brian May (76) proto prozradil smutný, leč málo známý fakt: „Měl obrovský problém s jednou nohou, moc mu z ní nakonec nezůstalo,“ prozradil na svého slavného kolegu, jenž se do srdcí svých fanoušků zapsal neuvěřitelně širokým hlasovým rozsahem.

„Jednou nám to ukázal na večeři, a pak řekl: ‚Ach Briane, omlouvám se, jestli jsem tě naštval tím, že jsem ti to ukázal….‘ A já jsem mu odpověděl: ‚Nejsem naštvaný, Freddie, až na to, že jsem si až teď uvědomil, s jakými strašlivými bolestmi se musíš vyrovnávat!‘, dodal známý hudebník, jenž je mimochodem vystudovaným astrofyzikem s vysokoškolským titulem.

Krátce před svou smrtí se navíc Freddie rozhodl, že přestane brát léky, které mu pomáhaly prodloužit život. Všechny ty prášky ostatně na nemoc nepomáhaly, jen potlačovaly příznaky. Podle jeho osobního asistenta a přítele Petera Freestonea (68) si interpret písní Who Wants To Live Forever, Radio Ga Ga či The Show Must Go On přál mít nad svým tělem vládu aspoň v jedné jediné věci.

Věděl, že to přijde, a tak se dva týdny před koncem prostě rozhodl, že už nebude brát žádné léky, které by ho udržovaly naživu. I když ho nemoc zabíjela, alespoň to měl pod kontrolou…“ vyprávěl Peter v jednom z mnoha rozhovorů.

Fotogalerie
49 fotografií