Tina Turnerová se před sedmi lety ocitla na psychickém dně. Zdravotní potíže s ledvinami, jež jí zničil roky neřešený vysoký krevní tlak, zpěvačku přiměly, aby se zaregistrovala k asistované sebevraždě! Ty v Evropě poskytují nevyléčitelně nemocným zejména kliniky ve Švýcarsku, kde Tina od roku 1995 trvale žila.

"V prosinci 2016 fungovaly moje ledviny jen na 20 procent. Stála jsem před dvěma možnostmi: pravidelná dialýza, nebo transplantace. To ale nebyla moje představa o životě,“ svěřila se zpěvačka. „Začala jsem myslet na smrt. Pokud mi měly odejít ledviny a měl nastat čas zemřít, byla jsem s tím smířená. Ta myšlenka na smrt mě netrápila, bála jsem se jen, jak budu žít, než přijde,“ líčí Turnerová. „Nechtěla jsem se někde plazit nemocná a nemohoucí, ale prostě odejít,“ dovysvětlila v rozhovoru pro magazín Zeit (2018).

„Výhodou života ve Švýcarsku je, že eutanazie je legální, ačkoliv pacient si musí smrticí látku sám píchnout. Existuje tu několik organizací, jako jsou Exit nebo Dignitas, které ten proces umožňují. Přihlásila jsem se jako členka organizace Exit,“ dodává v knize pamětí.

Velkorysý muž

Kdo myšlenku na Tininu smrt nepřijal, byl její manžel, hudební producent Erwin Bach (67). „Bál se, nechtěl o mě přijít, hledat si novou ženu. Proto mi nabídl svou ledvinu,“ popisuje Tina. Ona dlouho řešila, jaký dopad bude mít radikální zákrok na jeho zdraví, nakonec ale na transplantaci kývla a v květnu 2017 ji úspěšně podstoupila. Členkou Exitu ovšem zůstala. Injekci nakonec nepotřebovala, odešla ze světa ve svém domě přirozenou smrtí.

Kamarádky Oprah a Cher: Byla připravená...

O tom, jak na tom byla »rocková babička« v posledních letech života, věděla i její kamarádka, moderátorka Oprah Winfreyová (69). „Byla jsem za ní v nemocnici v roce 2019 a už tehdy mi svěřila, že je připravena odejít, opustit tuhle planetu… Myslela jsem si tehdy, že ji vidím naposledy… I když mi bylo jasné, jak je na tom, stejně její úmrtí byla rána,“ prohlásila Oprah. 

Byla její skutečnou kamarádkou, podobně jako zpěvačka Cher (77). „Bojovala tak statečně a dlouho… Ke konci už toho ale měla dost: Řekla mi, že je připravená odejít, že už to nechce snášet,“ popisuje zpěvačka, která Tinu navštěvovala doma, kde měla vlastní dialýzu. „Návštěvy přátel jí dělaly radost, věděla tak, že nás má,“ dodává Cher.

Video
délka: 04:12.92
Video se připravuje ...

Zemřela Tina Turner (†83): Její dům je v obležení fanoušků a květin! reuters

Fotogalerie
52 fotografií