Tina Turnerová, legendární rocková hvězda, se proslavila svými divokými, energickými koncerty. Na svém posledním veřejném vystoupení ale již působila velice křehce a potřebovala pomoc při chůzi. Naposledy byla veřejně spatřena v listopadu 2019 při premiéře muzikálu o svém životě na Broadwayi, kde potřebovala oporu. Během této události po většinu času seděla a při chůzi, když už k ní byla nucena, ji přidržovali manžel Erwin Bach (67) a moderátorka Oprah Winfreyová (69).

Bylo jasné, že trpí velkými bolestmi. Právě o svých zdravotních problémech se Tina otevřeně rozepsala na instagramu v den Světového dne ledvin 9. března. Uznala, že se sama dostala do „velkého nebezpečí“ tím, že odmítala konvenční medicínu. „Vystavila jsem se velkému riziku, jelikož jsem odmítala čelit faktu, že potřebuji denní, celoživotní léčbu léky,“ posteskla si dáma, jejíž odchod na věčnost je obrovskou ztrátou pro hudební svět.

Jak už tomu ale bývá, v mládí si zkrátka svou smrtelnost, zcela logicky, nepřipouštěla. „Příliš dlouho jsem věřila, že mé tělo je nedotknutelnou a nezničitelnou baštou. Kdybych věděla, že vysoký krevní tlak souvisí s onemocněním ledvin, byla bych ušetřena mnoha utrpení...“ posteskla si Tina, jejíž skutečné jméno byla Anna Mae Bullocková.

Video
délka: 04:12.92
Video se připravuje ...

Zemřela Tina Turner (†83): Její dům je v obležení fanoušků a květin! reuters

Slavná pěnice se totiž celoživotně potýkala s hypertenzí. Vysoký krevní tlak však nepovažovala za vážnou nemoc, a dokonce přestala užívat lékaři předepsané léky – snažila se léčit homeopatickými prostředky. To se ovšem ukázalo jako velice špatný nápad. Neléčený vysoký tlak jí například způsobil v roce 2009 mozkovou příhodu. Další postihla ji v roce 2013, jen tři týdny po svatbě s partnerem, s o 16 let mladším německým hudebním producentem, se kterým byla téměř 30 let. 

Vysazení léků u ní také vedlo k selhání ledvin a její milující manžel jí jednu svou musel dokonce darovat, aby jí na poslední chvíli zachránil život. Operace se uskutečnila v dubnu 2017 a byla víceméně úspěšná, i když Turnerovou od té doby sužovaly časté nevolnosti a závratě. Zpěvačka, kterou proslavily hity jako What's Love Got to Do With ItWe Don’t Need Another Hero či Goldeneye, zemřela ve středu ve svém domě ve Švýcarsku po dosud nespecifikované, ale dlouhé nemoci. 

Fotogalerie
50 fotografií