Skupina Silk Sonic vznikla jako „retro projekt“ okolo dua zpěváků Bruna Marse a Andersona Paaka. Mars během své dřívější hudební dráhy získal již jedenáct cen Grammy, připomněla agentura AFP a dodala, že ještě před galavečerem v Las Vegas skupina Silk Sonic získala dvě jiné ceny v kategorii Rhythm and Blues.

Cena za nahrávku roku staví Marse do historické společnosti: jen Mars a Paul Simon jako dosud jediní dokázali si tuto cenu odnést domů třikrát, poznamenala agentura AP.

„Opravdu se snažíme ze všech sil zůstat pokorní, ale v hudebním průmyslu se tomu říká, že jsme (se všemi) čistě zametli,“ žertoval Paak a dodal, že „pití je dnes večer na Silk Sonic“.

Pětatřicetiletý Američan mnoha talentů Jon Batiste šel do klání o Grammy s 11 nominacemi, čímž se tento dosud spíše méně známý umělec stal největším překvapením letošních nominací, když předstihl světové hvězdy, jako je Justin Bieber (osm nominací), Lady Gaga či Taylor Swift.

Album We Are koncipoval jako poctu svému rodnému městu New Orleans.

O cenu v hlavní kategorii – album roku – se Batiste utkal s Justinem Bieberem (Justice), Billie Eilish (Happier Than Ever), Dojou Cat (Planet Her), H.E.R. (Back Of My Mind), Kanyem Westem (Donda), Tonym Bennettem a Lady Gaga, Olivií Rodrigovou (Sour), Taylor Swiftovou (Evermore) a rapperem Lil Nas X (Montero). Klání dopadlo triumfem pro stoupající hvězdu zatím skromného věhlasu, poznamenala AFP.

Cenu za objev roku si odnesla devatenáctiletá zpěvačka Olivia Rodrigová, která se již dříve proslavila svými hereckými výkony. Teprve loni zazpívala velký hit Drivers License, který slavil úspěch jak u kritiky, tak komerčně. Její album Sour se stalo nejlepším popovým vokálním albem. „Toto je můj největší sen, který se stal skutečností,“ prohlásila.

Během slavnostního předávání cen zaznělo prostředictvím videa poselství od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který vyzval diváky k pomoci Ukrajině, čelící útoku Ruska. Za největší protiklad k hudbě označil „ticho zničených měst a zabitých lidí“.

„Naplňte ticho vaší hudbou. Naplňte ho dnes, abyste vyprávěli náš příběh. Podporujte nás jakýmkoliv způsobem, jakým můžete. Jakkoli, ale nebuďte zticha,“ řekl před vystoupením Johna Legenda, který zazpíval píseň Free s ukrajinskými emigranty, včetně zpěvačky a herečky Miky Newtonové a básnířky Ljuby Jakimčukové.

Ceny Grammy byly poprvé vyhlášeny v Las Vegas. Ceremonie udílení cen americké hudební akademie byla přemístěna do nevadského města kasin a zábavy Las Vegas poté, co se nemohla uskutečnit v lednu v kalifornském Los Angeles kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19. Moderátor večera bavič Trevor Noah označil Las Vegas za „dokonalé místo pro slavnost“.

Rocková kapela Foo Fighters musela své vystoupení na 64. ročníku Grammy odříci, protože její bubeník Taylor Hawkins minulý měsíc zemřel.

Show se letos musela obejít bez tří významných osobností současné populární hudby. Rappera Kanyeho Westa, nyní známého i pod pseudonymem Ye, pořadatelé z programu podle amerických médií vyškrtli kvůli obavám z jeho chování. Kanaďan The Weekend ceny nadále bojkotuje a jeho krajan Drake stáhl své dvě nominace.

O tom, že se jednalo o velkolepou show, se můžete přesvědčit v naší galerii.

Video: Adele zkazila při předávání Grammy píseň George Michaela a vyžádala si začít znovu od začátku.

Video
Video se připravuje ...

Adele zkazila při předávání Grammy píseň George Michaela a vyžádala si začít znovu od začátku. Přitom sprostě klela v přímém přenosu. youtube

Fotogalerie
167 fotografií