Právní úpravy kolem umělého ukončení těhotenství jsou v současné době předmětem diskuzí mnoha států. Jedním z nich je i Slovensko, kde se nedávno hlasovalo o novém zákoně, který by podmínky zpřísnil. Ten sice těsně neprošel, téma ale nadále zůstává ve společnosti živé.

K celé záležitosti se nyní vyjádřila i hvězda filmů Božská Ema (1979), Pramen života (2000) nebo Vratné lahve (2007) či televizního seriálu Panelák (2008), Božidara Turzonovová. 

Herečka bulharského původu přiznala, že interrupce sama v průběhu života podstoupila. "V první řadě chci říct, že mám dvě děti, dcery, mezi kterými je deset let rozdíl. Jedna se narodila v roce 1963, druhá v roce 1973. Mám šest vnoučat. První dcera má čtyři děti, druhá dvě. Kdybychom měli být rodina celkově, jak to mělo být, bylo by nás doma osm. Chci tím říct, že během těch deseti let jsem byla čtyřikrát gravidní," popsala otevřeně pro deník Štandard. 

Zákaz otěhotnět 

Turzonovová uvedla, že jí bylo po prvním porodu důrazně doporučeno, aby znovu neotěhotněla. "Příbuzní mého manžela byli lékaři, prodělala jsem těžkou operaci, šlo o věc, na kterou se dříve umíralo," svěřila se. 

Před těhotenstvím prý byla velmi štíhlá a při porodu jí neodešla placenta. To často znamenalo otravu krve a smrt. "Dítě se narodilo, matka zemřela. Tak tomu v minulosti často v těch případech bývalo. I moje operace byla náročná, několik dní do mě infuzí tekla krev," popsala vážné problémy.

Turzonovová ovšem po náročném porodu třikrát otěhotněla. "Napotřetí, to si moc dobře pamatuji, to už jsem musela před komisi. Bylo to pro mě trapné, navíc předseda komise byl otec mého spolužáka. Musela jsem jim zdůvodnit, že to bylo kvůli práci," popsala složité procesy. 

Když začala první dcera chodit do školy, otěhotněla herečka znovu. Tehdy si prý s manželem řekli, že si tedy dítě nechají a začali se na něj těšit. V té době ale neexistovalo žádné sono nebo ultrazvuk a po jednom představení Turzonovová zjistila, že má problém.

Další zdravotní problémy

Pospíchala do nemocnice, kde musela nějaký čas zůstat. "Můj 48hodinový pobyt v nemocnici skončil velmi nešťastně," svěřila se. O dítě tehdy přišla. 

Deset let po prvním porodu otěhotněla herečka opět. "Znovu se hrálo představení, pamatuji si, hráli jsme Cid Pierra Corneillea. A znovu jsem musela utíkat do nemocnice na Šulekovu s úmyslem neodejít bez toho, aniž bych měla absolutní jistotu," uvedla. 

V nemocnici dostala "oblbovák" plegomazin a měsíc tam musela zůstat ležet. "Takové byly moje životní zkušenosti," popsala herečka. Nakonec porodila druhou dceru. S tématem potratů tak prý žila v podstatě celé své mládí a prožívala ho velmi intenzivně. Kdyby ale interrupce nepodstoupila, nemusela dnes být mezi živými.

VIDEO: Heidi Janků: S mladším partnerem a funkční rodinou bych možná na potrat nešla

Video
délka: 20:15.02
Video se připravuje ...

Heidi Janků: S mladším partnerem a funkční rodinou bych možná na potrat nešla Videohub

Fotogalerie
41 fotografií