Jedním ze svědků v procesu s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, obviněným z únosu kvůli jeho migrační politice, bude i americký herec Richard Gere. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na Salviniho.

"Znám ho jako herce, a tak nevím, jaké lekce může dát mně nebo ostatním Italům v naší legislativě," prohlásil Salvini. "Lidé, kteří chtějí dělat z procesu show a vidět tam Richarda Gerea, by měli jít radši do kina," dodal Salvini. Nicméně také řekl, že hollywoodského herce požádá o autogram pro svou matku.

Proces se Salvinim v této kauze začal 15. září v Palermu, ale okamžitě byl odročen na 23. října. Šéf krajně pravicové strany Liga je v něm obviněn z únosu, respektive nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Dopustit se tohoto činu měl tím, že v srpnu 2019 povolil vylodění více než stovky migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.

Na dovolenou za migranty

Gere je jako svědek povolán proto, že tehdy tuto loď s migranty z Afriky navštívil a přivezl tam ovoce, zeleninu či vodu. Nyní dvaasedmdesátiletý herec, který proslul řadou charitativních projektů, je ženatý se španělskou podnikatelkou a aktivistkou Alejandrou Silvaovou (38) a v Itálii byl tehdy na dovolené.

Uzavřené přístavy

Salvini jako ministr vnitra (2018-2019) prosadil přísnou protiimigrační politiku, kterou mnozí Italové vítali, protože jejich země se tehdy potýkala s masovou migrační vlnou z Afriky. Uzavíráním přístavů si ale Salvini vysloužil kritiku, protože migranti prchající před násilím a bídou z Afriky museli trávit několik dní, někdy i týdnů na palubách lodí. Dřívější vylodění umožnil obvykle jen několika běžencům s vážnějšími zdravotními potížemi či ženám v pokročilém stadiu těhotenství. Vylodění ostatních povolil až poté, co jiné země EU slíbily, že migranty převezmou.

Soud hrozil Salvinimu i v další podobné kauze kvůli tomu, že v červenci 2019 nedovolil okamžité vylodění na 130 africkým migrantům zachráněným ve Středozemním moři. Kromě asi 15 z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli ostatní čekat několik dní v přístavu na lodi pobřežní stráže Gregoretti, než některé země EU slíbily, že je převezmou. Letos v květnu ale bylo v předběžném soudním řízení v Katánii rozhodnuto, že v této kauze Salvini souzen nebude.

VIDEO: Richard Gere přichází na natáčení pořadu Na plovárně s Markem Ebenem.

Video
délka: 02:25.28

Richard Gere přichází na natáčení pořadu Na plovárně s Markem Ebenem. Blesk - Matěj Smlsal, Luboš Procházka

Fotogalerie
52 fotografií