S hercem Martinem Hubou byl herec Milan Lasica často v kontaktu. Byli si blízcí jak na jevišti (ještě v pátek 16.7., tedy pouhé dva dny před Lasicovou smrtí, se objevili v divadelní hře Staří mistři), tak i lidsky. Pro slovenský deník Nový Čas se herec známý třeba z filmů Hovory s TGM či z Lídy Baarové rozhovořil na téma „státní pohřeb“. Ten byl totiž pozůstalým slavného herce nabídnut, jeho nejbližší v čele s manželkou Magdou Vášáryovou (72) ale odmítli, a poslední rozloučení proběhlo v naprosté tichosti už ve středu 21. července. Dostavili se tak skutečně jen ti, co herce milovali, uznávali či s ním úzce spolupracovali, a ne ti, co se na jeho skonu chtěli „přiživit“.

„Zasedala vláda, aby rozhodla, zda bude státní pohřeb. Milan přitom poslední tři roky jen chodil, klepal na dveře a žebral na úřadech, aby dostal nějakou dotaci, nějakých pár euro…“ vrtěl Martin Huba hlavou nad nepochopitelným chováním slovenských politiků, kteří kulturní scénu v těžkých časech koronavirové pandemie nijak nepodpořili. „Naštěstí se pak objevil někdo, kdo zaplaťpánbůh poskytnul peníze, aby divadlo mohlo dál fungovat. Po představení Milan poděkoval dotyčnému sponzorovi, věnoval se mu, aby se mu odvděčil. A najednou se můžou po jeho smrti všichni zbláznit?“

VIDEO: Blesk Podcast: Lasica a Satinský byla pekelná kombinace, říká filmový kritik

Video
délka: 26:41.84
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Lasica a Satinský byla pekelná kombinace, říká filmový kritik Jiří Marek

Koronavirová pandemie zasáhla všechna divadla, dokonce i to Slovenské národní. „Generální ředitel tu chodí každý měsíc vyžebrat na měsíční platy zaměstnanců Slovenského národního divadla,“ durdil se Huba a připomněl skon Ladislava Chudíka (†91) v roce 2015, slavného primáře Sovy z Nemocnice na kraji města.

I ten byl prý opěvován jako „národní hrdina“. „A to on skutečně byl. Ale když ke mně přišel na poslední návštěvu, tak já jsem za něj doplatil taxi, neboť na něj neměl. Je tedy směšné debatovat o státním pohřbu jednoho či druhého… Jednomu musíte zaplatit taxi, druhý chodí od dveří ke dveřím a ještě týden před smrtí musí žebrat,“ zlobil se Huba.

Fotogalerie
157 fotografií