Producenti nové pohádky měli od začátku jasno. „Chtěli jsme oslovit pana Štěpánka, přišlo nám to jako dobrý nápad. Byli jsme nadšení, když souhlasil a ještě do toho šel s obrovským entuziasmem. Bylo to s ním skvělé,“ nešetřil pro deník Aha! chválou režisér Jan Těšitel (42).

Štěpánkovo velké herecké jméno ale v ostatních zjevně vzbuzovalo až zbytečně velký respekt. „Potkali jsme se na natáčení už dřív, takže on mně tak eviduje obličej. Je to velký herec a mám k němu úctu a jsem rád, že spolu hrajeme,“ popsal Ján Jackuliak (45), který v příběhu hraje temného krále.

Kávu si spolu ale za celé natáčení nedali. „To ne, na to mám Lamboru a Webera,“ smál se slovenský herec. 

A se Štěpánkem se neradil ani Tomáš Weber, který po něm převzal štafetu a hraje Jiříka. „Bránilo mně v tom nějaké moje umělecké ego. Ani jsem nad tím takhle nepřemýšlel,“ řekl Aha!. „Bavili jsme se jen o tom jeho natáčení, jak k tomu přistupoval, ale každý umělec si chce stát za svým,“ vysvětlil. Pohádkovým Jiřím se přitom stal v podobném věku jako Štěpánek. „Je to milý, hezký kluk, velice pracovně vstřícný. Myslím, že má našlápnuto velice dobře,“ zhodnotil jeho výkon legendární herec.

V původní pohádce z roku 1973 Petr Štěpánek alias Jiřík snědl i přes králův zákaz kousek hada a porozuměl řeči zvířat. Král ho za to potrestal a poslal do světa, aby mu přivedl nevěstu. Zlatovlásku. „Tentokrát to bude příběhově i vizuálně trochu jiné. Dějem zamíchá postava Štěpána i pejsek Štístko, který Jiříka na cestě doprovází,“ popsal Aha! režisér Jan Těšitel (42).

Neustále srovnávání s původní Zlatovláskou se mu nelíbí. „Není to fér, protože pohádka z roku 1973 byla televizní. Naše ambice jsou kina, takže je hodně výpravná,“ vysvětlil. V kinech by se měla objevit začátkem roku 2025.

Video
Video se připravuje ...

Zlata Adamovská & Petr Štěpánek: Jak se dali dohromady a jak to chodí u nich doma? FTV Prima

3 otázky pro Petra Štěpánka

Nebál jste se vstoupit podruhé do stejné řeky?

„Tuhle otázku dostávám docela často, ale já nevstupuju do stejné řeky, jsem na úplně jiném břehu. To je jedna věc. Druhá věc je ta, že je to prostě napsané jinak. Nejhorší by bylo, kdyby to producenti chtěli natočit jako kopii původní Zlatovlásky. O kopii ale nejde, i díky zvířatům, která v tom jsou daleko víc zainteresována. Proto si myslím, že by to mohlo být moc pěkné.“

Bylo tenkrát natáčení v něčem jiné, než je dnes?

„Tehdy jsme Zlatovlásku natáčeli ve velkém tempu. A taky v naprosté pohodě. Vůbec jsme netušili, že se z toho stane kultovní pohádka. Písničky jsme třeba nazpívali během jedné frekvence. Já jenom můžu popřát této současné Zlatovlásce, aby vydržela taky padesát let. To je dřina. Kolik generací ji vidělo...“

Už jste hrál nejednoho panovníka, kolikátý je tento?

„Nemám to spočítané, ale když jsem byl ve věku těch mladých kluků, tak jsem točil průměrně tři pohádky ročně. Takže to bude vysoké číslo.“