Seriál M*A*S*H byl uveden v roce 1972 jako volné pokračování stejnojmenného filmu, který v roce 1970 zrežíroval Robert Altman (†81). A byl to úspěch od první epizody, a tak není divu, že se na obrazovkách udržel dlouhá léta... a vlastně jím stále je dodnes. Vysílal se celých jedenáct let, tedy až do roku 1983, a bylo natočeno neuvěřitelných 256 epizod. Seriál také získal celou řadu nejrůznějších cen - z celkem stovky nominací na ceny Emmy jich čtrnáct proměnil, a podařilo se mu získat i osm Zlatých glóbů.

Herci se během natáčení často velice sblížili a mnozí, alespoň ti, co jsou ještě stále naživu, se dodnes navštěvují. Například Alan Alda (86), jenž se mimochodem v roli brilantního chirurga s přezdívkou Hawkeye jako jediný objevil v úplně všech epizodách, společně s Mikem Farrellem (83), co ztvárnil jeho věrného parťáka BJe. Ten do děje přišel ve čtvrté sezóně, kdy nahradil Waynea Rogerse (†82).

„Mike Farrell a já dnes připíjíme na 50. výročí seriálu, který nám změnil život. A na naše skvělé kamarády, kteří z něj udělali to, čím byl,” napsal Alda na sociální síť twitter - a sdílel fotografii, která bere za srdce. Dva dávní přátelé si na snímku připíjí vínem - jenže dnes už to jsou dva bělovlasí stařečkové, na hony vzdálení těm sexy štramákům, co v seriálu lovili zdravotní sestřičky... „MASH byl pro nás velkým darem,” zdůraznil Alda. A není pochyb, že i po všech těch letech si jsou oba muži stále velice blízcí.

Video
délka: 02:14.34
Video se připravuje ...

Vladimír Brabec: Jak vzpomíná na dabing M*A*S*H a bondovek? Petr Macek, Lukáš Červený

Oproti tomu s Rogersem, představitelem Trappera, jenž je dnes již po smrti, Alda tak dobře nevycházel. Respektive, Rogers s Aldou. Údajně se mu nelíbilo, že má jeho postava mnohem méně prostoru nežli ta Aldova, a odmítal hrát hlavní hvězdě, jak se říká, druhé housle. Na place míval záchvaty zlosti - co dokonce jednou vyvrcholily v pěstní souboj s Garym Burghoffem (79).

Také herec, jehož si televizní diváci zamilovali coby roztomilého Radara, patřil ve štábu k těm nejméně oblíbeným hercům, s nimiž byly jenom samé problémy. Ze seriálu údajně odešel kvůli pocitům vyhoření, později se však ukázalo, že pravda byla někde trochu jinde. Vadilo mu prý, že nemá dostatečně vysoký plat, k ostatním byl hrubý a na natáčení chodil pozdě. Když pak odešel, všichni si oddychli. K postavě Radara se pak sice Burghoff ještě vrátil v pilotním dílu seriálu W*A*L*T*E*R, ten ale nakonec nebyl zrealizován. 

Fotogalerie
40 fotografií